SILIKONY v kosmetice - nejpodrobnější článek, který jste kdy četli

Silikony jsou jedním z oblíbených témat v diskuzích ohledně škodlivosti kosmetických ingrediencí. Diskutující se často dělí na několik skupin: jedni silikony zatracují jako zlo, které způsobuje všechny vlasové problémy, další na ně nedají dopustit, protože jen silikony dokáží ihned po použití zajistit krásný, sametový pocit ve vlasech i pokožce... Tak jak to s nimi vlastně je?

SILIKONY v kosmetice - nejpodrobnější článek, který jste kdy četli

S I L L Y   S I L I K O N Y   ?


Silikony jsou jedním z oblíbených témat v diskuzích ohledně škodlivosti kosmetických ingrediencí. Diskutující se často dělí na několik skupin: jedni silikony zatracují jako zlo, které způsobuje všechny vlasové problémy, další na ně nedají dopustit, protože jen silikony dokáží ihned po použití zajistit krásný, sametový pocit ve vlasech i pokožce – a pak je tu ještě další, rozpačitá skupina, která toho o škodlivosti silikonů už mnoho slyšela, ale při pokusech o jejich náhradu přírodními výrobky byla nespokojená s výsledky, a tak vlastně neví, co si počít. Našli jste se v jedné ze skupin? Pojďme si nejdříve tuto velkou skupinu chemikálií představit, ať víme, co je zač.


SILIKONY NA STOVKY ZPŮSOBŮ


Křemík, druhý nejrozšířenější prvek v zemské kůře, dal silikonům název – slovo „silicon" znamená v angličtině právě „křemík". Velká rodina silikonů má jedno společné – kostru skládající se z křemíku a kyslíku (na obrázku je křemík znázorněn jako Si a kyslík jako O), ke které pak mohou být připojeny další atomy (označené jako R).

 

silikony kostra

Právě ty určují, o jaký druh silikonu se jedná. Není totiž silikon jako silikon – jiné se použijí jako tmely, další pak do plastické chirurgie nebo právě kosmetiky. Kromě různého využití má tato skupina i mnoho podob – silikony existují v široké škále od kapalin, přes vazké „oleje" až po pryskyřičnaté látky.


Všechny se získávají synteticky a v kosmetice se používají již více než 70 let. Jedná se o velmi oblíbené kosmetické ingredience - podle odhadů se v posledních 10 letech vyskytovaly v 50 % všech kosmetických výrobků na trhu (1). Není divu – jsou levné, inertní (netečné) a mají spoustu báječných vlastností - namátkou: uhlazují vlasy, které se díky nim dají jednoduše rozčesat a lesknou se, pleťové přípravky díky nim zanechávají na kůži sametově hebký pocit, umí vyplňovat nerovnoměrnou strukturu pleti a jemné linky (vrásky).


KDE JE PROBLÉM?


Silikony toho umí spoustu, mohlo by se tedy zdát, že by měly být vítanými pomocníky v péči o vlasy i pleť. Teď by měla přijít očekávaná pointa – výčet jejich negativních vlastností, které nás přesvědčí o tom, že používat něco tak škodlivého jako jsou silikony, je hloupost. Bohužel, nepřijde...


Pojďme si nejprve představit argumenty odpůrců jakýchkoliv silikonů:


1. Silikony jsou (téměř nebo částečně) nerozpustné ve vodě, a díky tomu vzniká následující situace: Umyjeme si vlasy šamponem a kondicionérem obsahujícím silikony. Ty se přichytí na celou délku vlasů a v určité míře tam zůstanou, protože je obyčejná voda, kterou si vlasy oplachujeme, nesmyje. Silikonovou vrstvu navíc obnovujeme s každým dalším mytím. Vlasy díky ní navenek vypadají upraveně, zaceleně a leskle. Ovšem přes tuto vrstvu se k vlasům nedostanou jiné látky, které by je mohly vyživit a dodat vlhkost, ta je naopak „uzamknuta" ve vlasu (pokud tam nějaká kdy byla) – pokud nebyla (například pokud máme suché vlasy), tak vlas časem úplně vyschne a zničí se.

biorythme silikony
2. Silikony nejsou jen ve vlasových přípravcích, najdeme je i v celé řadě pleťové péče. Nejzářnějším příkladem jsou báze pod make-up – ihned po nanesení je pleť vyhlazená, hebká, sjednocená a make-up objektivně vydrží déle bez poškození. Ovšem stejně jako na vlasech – i na pleti se vytváří vrstva, která tam zůstane po celý den (než ji nevyčistíte – samozřejmě nikoliv pouze vodou, ta by ji nesmyla). Otázkou je, jak se například mastná a zánětlivá pleť pod takovouto „neprodyšnou" vrstvou celý dlouhý den chová - selský rozum napovídá, že dost možná ucpáváním se a tvorbou černých teček a jiných nechtěností.

 


A teď si pojďme říci, proč jsou tyto dva argumenty trochu zavádějící:


Rodina silikonů je skutečně velká a patří do ní i silikony, které ve vodě částečně rozpustné jsou (a tak se dají jednoduše vymýt) a také těkavé silikony, které se po nanesení na pleť do pár hodin (částečně nebo úplně) vypaří (a tím pádem nezpůsobují tu ucpávací „pokličku") (2). A pak také spoustu silikonů, které jsou „něco mezi".


Uf, takže jak to je? Zatěžují silikony pleť a vlasy, nebo nezatěžují? Bohužel, pravda je taková, že jak které. A aby to nebylo tak jednoduché, tak nalézt jednoduchý seznam „tyhle ano, tyhle ne", je téměř nemožné – existuje mnoho výrobců silikonových směsí a každá má své specifické vlastnosti. Dokonce je situace ještě o to komplikovanější, že i konkrétní silikon, který se skrývá pod jedním jasným názvem (Dimethicone) má stovky mutací a každá má jiné vlastnosti.

 

SILIKON TĚKAVÝ A ROZPUSTNÝ VE VODĚ = DOBRÝ?


Možná je nyní správná chvíle říci si, jak vlastně silikony v kosmetice poznáme. Je to docela jednoduché, jedná se o sloučeniny, jejichž názvy končí těmito písmeny:


bio cone (např. Dimenthicone)
bio ane (např. Polysiloxane)
bio onol (např. Dimethiconol)

 

Z názvů ovšem nepoznáme, jestli je silikon rozpustný ve vodě a těkavý. Pár pomůcek ale přeci jen existuje (3; 4):


- Silikon je velmi pravděpodobně (alespoň částečně) rozpustný ve vodě, pokud ve svém názvu obsahuje: a) předponu „PEG"/"PPG" (např. PEG-7 Amodimethicone); b) nějaké číslo (např. Dimethicone PEG-8 Meadowfoamate); c) slovo „Copolyol" (např. Dimethicone Copolyol)


- Mezi silikony nerozpustné ve vodě pak patří například Dimethicone (občas se může vyskytovat ve směsích, které jsou ve vodě částečně rozpustné jsou – například ty, které mají v názvu „PEG" – ale pro zjednodušení bych ho považovala za spíše nerozpustný a pokud ho uvidíme v pleťové kosmetice, tak za netěkavý)


- Mezi těkavé silikony například patří Cyclomethicone, Cyclotetrasiloxane a Cyclopentasiloxane (o těch bude ještě řeč)

 

SKUTEČNÉ ARGUMENTY PROTI POUŽÍVÁNÍ SILIKONŮ

biorythme silikony


1. Pokud se v naší vlasové/pleťové kosmetice vyskytují ve vodě NErozpustné/NEtěkavé silikony, platí argumenty odpůrců popsané v odstavci „Kde je problém?"


2. Pokud se tam vyskytují pouze rozpustné/těkavé silikony, ještě to nemusí znamenat, že je to zcela v pořádku:


a) mohou obsahovat diskutabilní složky, například „PEG" (PolyEthylenGlykolované sloučeniny), které jsou spojovány s možným obsahem karcinogenního 1,4-dioxanu


b) není u nich zcela jisté, nakolik jsou skutečně v konkrétním případě rozpustné/těkavé – pokud přesně nevíme, jaká směs silikonů byla použita a nejsme chemikem zaměřujícím se na studium silikonů, nikdy jistě neurčíme, kolik silikonů ve vlasech/na pleti zůstalo (ani já ne)


c) bohužel mohou být i takové silikony skutečně prohlášené za zdraví nebezpečné, což je případ například Cyclotetrasiloxanu (D4), který je reprotoxický (ohrožuje reprodukci). Až v roce 2019 ale v EU došlo k jeho úplnému zákazu ve veškeré kosmetice. Co se týče dalšího těkavého silikonu – Cyclopentasiloxanu (D5) – Výbor pro bezpečnost spotřebitele (SCCS) připouští, že může obsahovat rezidua příbuzného reprotoxického Cyclotetrasiloxanu (5).


d) v neposlední řadě je tu také otázka ochrany životního prostředí. Nejnovější změna v legislativě omezuje (kromě již zakázaného D4) používání dalších silikonů, konkrétně D5 a D6 (cyklohexasiloxanu) - koncentrace v oplachových kosmetických přípravcích může být max. 0,1 %. A od roku 2027 je pak stejné omezení plánované i pro všechny ostatní přípravky (8). Důvodem jsou obavy o životní prostředí. A není se čemu divit: obě látky jsou totiž identifikovány jako PBT (přetrvávající, hromadící se v životním prostředí a toxické).


3. Pokud jste obecně fanoušky skutečně přírodní kosmetiky, vězte, že silikony v ní nemají co dělat – jsou to striktně syntetické látky a všemi certifikačními společnostmi jsou ze seznamů povolených přísad v přírodní kosmetice vyloučeny

 

MÁM PŘESTAT POUŽÍVAT VÝROBKY OBSAHUJÍCÍ SILIKONY?


Zodpovězení této otázky bych ráda nechala na každém z nás, protože nic není černobílé a každý máme jiné priority a potřeby. Já osobně přípravky pro péči o vlasy se silikony nepoužívám – je to z toho důvodu, že se vždy spíše přikláním k přírodní kosmetice a navíc jsem nikdy svým vlasům nevěnovala moc pozornosti (což se v poslední době změnilo a já díky tomu přišla třeba na to, že místo mastných vlasů – které jsem si vždycky myslela, že mám – jsem majitelkou suchých...). Pravdou je, že používání výrobků se silikony má svoje neoddiskutovatelné výhody – vlasy jsou krásné, na pohled pevné a zdravé – prostě jako z reklamy.


Zde je pár tipů na závěr, kdy stojí za to zamyslet se nad používáním konvenčních silikonových přípravků:


- Nejste dlouhodobě spokojeni se stavem svých vlasů – ať děláte, co děláte, jsou jako bez života a vy jste s jejich stavem nespokojeni – v takovém případě by možná stálo za zvážení to, jak o své vlasy pečujeme (nemusí to být způsobenou používáním konvenční kosmetiky, ale může)


- Máte zplihlé, mastné vlasy – už chvíli po umytí vám visí jako hadíci okolo hlavy a vy nevíte, čím to může být – silikony mají tu vlastnost, že cíleně vlasy „opečovávají" a zatěžkávají, mohou být příčinou tohoto stavu


- Pro pleť bez ucpaných pórů byste udělala cokoliv, chodíte pravidelně ke kosmetičce, používáte doma masky a pleť si poctivě čistíte – přesto máte pořád zanesené póry. Zkuste prozkoumat svůj krém/make-up/jinou kosmetiku, co obsahuje za ingredience


- Jste ochránce přírody a není vám jedno, co spolu s vaším šamponem odtéká do odpadu


- Pokud byste se rozhodli zkusit přejít na bezsilikonovu vlasovou péči, bohužel pro vás nemám rady z vlastní zkušenosti, jak na to (nikdy jsem šampony se silikony nepoužívala), ale obecně se říká, že stav vlasů se přechodně na pár týdnů až měsíců zhoršuje – je to doba, kdy se silikony vymývají a kdy přestává fungovat „wow efekt" silikonové vrstvy na vlasech


- Pozor na kombinování bezsilikonové a silikonové péče na vlasy – například používat šampon a kondicionér bez silikonů, ale pak si vlasy ošetřit silikonovým koncentrátem, není podle mého názoru koncepční a účinky jde zcela „proti sobě" – také si dovoluji upozornit na různá bezoplachová séra a oleje, které se tváří jako přírodní (třeba na sobě mají výrazně napsáno „arganové vlasové sérum"), ale po prozkoumání složení zjistíte, že na prvních místech jsou právě silikony

 

newsletter

 

 

Zdroje:

 

(1) https://knowledge.ulprospector.com/4757/pcc-silicones-wow-factor-formulations-part-1-fluids/


(2) http://www.brb-international.com/uploads/markets/the-benefits-of-volatile-silicones-in-personal-care.pdf


(3) http://www.brb-international.com/uploads/files/Silicones/News item/Article Personal Care Magazine 2014 July.pdf


(4) http://science-yhairblog.blogspot.cz/2014/04/silicone-ingredient-solubility-list.html


(5) https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_174.pdf


(6) https://knowledge.ulprospector.com/6896/pcc-eu-regulatory-update-important-news-on-d4-and-d5/

 

(7) https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=uriserv:OJ.L_.2018.006.01.0045.01.ENG&toc=OJ:L:2018:006:TOC

 

(8) https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=OJ:L_202401328&qid=1716798235941

 

 

 Fotky: Adobe Stock

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení