Chemie v kosmetice #4: SILIKONY

Silikony jsou jedním z oblíbených témat v diskuzích ohledně škodlivosti kosmetických ingrediencí. Diskutující se často dělí na několik skupin: jedni silikony zatracují jako zlo, které způsobuje všechny vlasové problémy, další na ně nedají dopustit, protože jen silikony dokáží ihned po použití zajistit krásný, sametový pocit ve vlasech i pokožce... Tak jak to s nimi vlastně je?

Chemie v kosmetice #4: SILIKONY

S I L L Y   S I L I K O N Y   ?


Silikony jsou jedním z oblíbených témat v diskuzích ohledně škodlivosti kosmetických ingrediencí. Diskutující se často dělí na několik skupin: jedni silikony zatracují jako zlo, které způsobuje všechny vlasové problémy, další na ně nedají dopustit, protože jen silikony dokáží ihned po použití zajistit krásný, sametový pocit ve vlasech i pokožce – a pak je tu ještě další, rozpačitá skupina, která toho o škodlivosti silikonů už mnoho slyšela, ale při pokusech o jejich náhradu přírodními výrobky byla nespokojená s výsledky, a tak vlastně neví, co si počít. Našli jste se v jedné ze skupin? Pojďme si nejdříve tuto velkou skupinu chemikálií představit, ať víme, co je zač.


SILIKONY NA STOVKY ZPŮSOBŮ


Křemík, druhý nejrozšířenější prvek v zemské kůře, dal silikonům název – slovo „silicon" znamená v angličtině právě „křemík". Velká rodina silikonů má jedno společné – kostru skládající se z křemíku a kyslíku (na obrázku je křemík znázorněn jako Si a kyslík jako O), ke které pak mohou být připojeny další atomy (označené jako R).

 

silikony kostra

Právě ty určují, o jaký druh silikonu se jedná. Není totiž silikon jako silikon – jiné se použijí jako tmely, další pak do plastické chirurgie nebo právě kosmetiky. Kromě různého využití má tato skupina i mnoho podob – silikony existují v široké škále od kapalin, přes vazké „oleje" až po pryskyřičnaté látky.


Všechny se získávají synteticky a v kosmetice se používají již více než 70 let. Jedná se o velmi oblíbené kosmetické ingredience - podle odhadů se v posledních 10 letech vyskytovaly v 50 % všech kosmetických výrobků na trhu (1). Není divu – jsou levné, inertní (netečné) a mají spoustu báječných vlastností - namátkou: uhlazují vlasy, které se díky nim dají jednoduše rozčesat a lesknou se, pleťové přípravky díky nim zanechávají na kůži sametově hebký pocit, umí vyplňovat nerovnoměrnou strukturu pleti a jemné linky (vrásky).


KDE JE PROBLÉM?


Silikony toho umí spoustu, mohlo by se tedy zdát, že by měly být vítanými pomocníky v péči o vlasy i pleť. Teď by měla přijít očekávaná pointa – výčet jejich negativních vlastností, které nás přesvědčí o tom, že používat něco tak škodlivého jako jsou silikony, je hloupost. Bohužel, nepřijde...


Pojďme si nejprve představit argumenty odpůrců jakýchkoliv silikonů:


1. Silikony jsou (téměř nebo částečně) nerozpustné ve vodě, a díky tomu vzniká následující situace: Umyjeme si vlasy šamponem a kondicionérem obsahujícím silikony. Ty se přichytí na celou délku vlasů a v určité míře tam zůstanou, protože je obyčejná voda, kterou si vlasy oplachujeme, nesmyje. Silikonovou vrstvu navíc obnovujeme s každým dalším mytím. Vlasy díky ní navenek vypadají upraveně, zaceleně a leskle. Ovšem přes tuto vrstvu se k vlasům nedostanou jiné látky, které by je mohly vyživit a dodat vlhkost, ta je naopak „uzamknuta" ve vlasu (pokud tam nějaká kdy byla) – pokud nebyla (například pokud máme suché vlasy), tak vlas časem úplně vyschne a zničí se.

biorythme silikony
2. Silikony nejsou jen ve vlasových přípravcích, najdeme je i v celé řadě pleťové péče. Nejzářnějším příkladem jsou báze pod make-up – ihned po nanesení je pleť vyhlazená, hebká, sjednocená a make-up objektivně vydrží déle bez poškození. Ovšem stejně jako na vlasech – i na pleti se vytváří vrstva, která tam zůstane po celý den (než ji nevyčistíte – samozřejmě nikoliv pouze vodou, ta by ji nesmyla). Otázkou je, jak se například mastná a zánětlivá pleť pod takovouto „neprodyšnou" vrstvou celý dlouhý den chová - selský rozum napovídá, že dost možná ucpáváním se a tvorbou černých teček a jiných nechtěností.

 


A teď si pojďme říci, proč jsou tyto dva argumenty trochu zavádějící:


Rodina silikonů je skutečně velká a patří do ní i silikony, které ve vodě částečně rozpustné jsou (a tak se dají jednoduše vymýt) a také těkavé silikony, které se po nanesení na pleť do pár hodin (částečně nebo úplně) vypaří (a tím pádem nezpůsobují tu ucpávací „pokličku") (2). A pak také spoustu silikonů, které jsou „něco mezi".


Uf, takže jak to je? Zatěžují silikony pleť a vlasy, nebo nezatěžují? Bohužel, pravda je taková, že jak které. A aby to nebylo tak jednoduché, tak nalézt jednoduchý seznam „tyhle ano, tyhle ne", je téměř nemožné – existuje mnoho výrobců silikonových směsí a každá má své specifické vlastnosti. Dokonce je situace ještě o to komplikovanější, že i konkrétní silikon, který se skrývá pod jedním jasným názvem (Dimethicone) má stovky mutací a každá má jiné vlastnosti.

 

SILIKON TĚKAVÝ A ROZPUSTNÝ VE VODĚ = DOBRÝ?


Možná je nyní správná chvíle říci si, jak vlastně silikony v kosmetice poznáme. Je to docela jednoduché, jedná se o sloučeniny, jejichž názvy končí těmito písmeny:


bio cone (např. Dimenthicone)
bio ane (např. Polysiloxane)
bio onol (např. Dimethiconol)

 

Z názvů ovšem nepoznáme, jestli je silikon rozpustný ve vodě a těkavý. Pár pomůcek ale přeci jen existuje (3; 4):


- Silikon je velmi pravděpodobně (alespoň částečně) rozpustný ve vodě, pokud ve svém názvu obsahuje: a) předponu „PEG"/"PPG" (např. PEG-7 Amodimethicone); b) nějaké číslo (např. Dimethicone PEG-8 Meadowfoamate); c) slovo „Copolyol" (např. Dimethicone Copolyol)


- Mezi silikony nerozpustné ve vodě pak patří například Dimethicone (občas se může vyskytovat ve směsích, které jsou ve vodě částečně rozpustné jsou – například ty, které mají v názvu „PEG" – ale pro zjednodušení bych ho považovala za spíše nerozpustný a pokud ho uvidíme v pleťové kosmetice, tak za netěkavý)


- Mezi těkavé silikony například patří Cyclomethicone, Cyclotetrasiloxane a Cyclopentasiloxane (o těch bude ještě řeč)

 

SKUTEČNÉ ARGUMENTY PROTI POUŽÍVÁNÍ SILIKONŮ

biorythme silikony


1. Pokud se v naší vlasové/pleťové kosmetice vyskytují ve vodě NErozpustné/NEtěkavé silikony, platí argumenty odpůrců popsané v odstavci „Kde je problém?"


2. Pokud se tam vyskytují pouze rozpustné/těkavé silikony, ještě to nemusí znamenat, že je to zcela v pořádku:


a) mohou obsahovat diskutabilní složky, například „PEG" (PolyEthylenGlykolované sloučeniny), které jsou spojovány s možným obsahem karcinogenního 1,4-dioxanu


b) není u nich zcela jisté, nakolik jsou skutečně v konkrétním případě rozpustné/těkavé – pokud přesně nevíme, jaká směs silikonů byla použita a nejsme chemikem zaměřujícím se na studium silikonů, nikdy jistě neurčíme, kolik silikonů ve vlasech/na pleti zůstalo (ani já ne)


c) bohužel mohou být i takové silikony prohlášené za skutečně zdraví nebezpečné, což je případ například Cyclotetrasiloxanu, který je reprotoxický (ohrožující reprodukci). Co se týče dalšího těkavého silikonu – Cyclopentasiloxanu – Výbor pro bezpečnost spotřebiteel (SCCS) připouští, že může obsahovat rezidua (zbytky) příbuzného reprotoxického Cyclotetrasiloxanu (5). O restrikci jejich používání se mluvilo již několik let, nicméně až v únoru 2020 vzešlo v platnost omezení, a to maximálně 0,1% každé látky v kosmetických přípravcích, které se oplachují (7)


d) v neposlední řadě je tu také otázka ochrany životního prostředí, kdy jsou silikony dlouhodobě kritizovány ochránci přírody kvůli své nerozložitelnosti v životním prostředí. Tento úhel pohledu nemám prozkoumaný do hloubky, jisté však je, že důvodem omezení maximální povolené koncentrace Cyclotetrasiloxanu a Cyclopentasiloxanu v kosmetických přípravcích, které se oplachují, je opodstatněná obava z jejich bioakumulovatelnosti (tedy nežádoucího hromadění se v životním prostředí) (6)


3. Pokud jste obecně fanoušky skutečně přírodní kosmetiky, vězte, že silikony v ní nemají co dělat – jsou to striktně syntetické látky a všemi certifikačními společnostmi jsou ze seznamů povolených přísad v přírodní kosmetice vyloučeny

 

MÁM PŘESTAT POUŽÍVAT VÝROBKY OBSAHUJÍCÍ SILIKONY?


Zodpovězení této otázky bych ráda nechala na každém z nás, protože nic není černobílé a každý máme jiné priority a potřeby. Já osobně přípravky pro péči o vlasy se silikony nepoužívám – je to z toho důvodu, že se vždy spíše přikláním k přírodní kosmetice a navíc jsem nikdy svým vlasům nevěnovala moc pozornosti (což se v poslední době změnilo a já díky tomu přišla třeba na to, že místo mastných vlasů – které jsem si vždycky myslela, že mám – jsem majitelkou suchých...). Pravdou je, že používání výrobků se silikony má svoje neoddiskutovatelné výhody – vlasy jsou krásné, na pohled pevné a zdravé – prostě jako z reklamy.


Zde je pár tipů na závěr, kdy stojí za to zamyslet se nad používáním konvenčních silikonových přípravků:


- Nejste dlouhodobě spokojeni se stavem svých vlasů – ať děláte, co děláte, jsou jako bez života a vy jste s jejich stavem nespokojeni – v takovém případě by možná stálo za zvážení to, jak o své vlasy pečujeme (nemusí to být způsobenou používáním konvenční kosmetiky, ale může)


- Máte zplihlé, mastné vlasy – už chvíli po umytí vám visí jako hadíci okolo hlavy a vy nevíte, čím to může být – silikony mají tu vlastnost, že cíleně vlasy „opečovávají" a zatěžkávají, mohou být příčinou tohoto stavu


- Pro pleť bez ucpaných pórů byste udělala cokoliv, chodíte pravidelně ke kosmetičce, používáte doma masky a pleť si poctivě čistíte – přesto máte pořád zanesené póry. Zkuste prozkoumat svůj krém/make-up/jinou kosmetiku, co obsahuje za ingredience


- Jste ochránce přírody a není vám jedno, co spolu s vaším šamponem odtéká do odpadu


- Pokud byste se rozhodli zkusit přejít na bezsilikonovu vlasovou péči, bohužel pro vás nemám rady z vlastní zkušenosti, jak na to (nikdy jsem šampony se silikony nepoužívala), ale obecně se říká, že stav vlasů se přechodně na pár týdnů až měsíců zhoršuje – je to doba, kdy se silikony vymývají a kdy přestává fungovat „wow efekt" silikonové vrstvy na vlasech


- Pozor na kombinování bezsilikonové a silikonové péče na vlasy – například používat šampon a kondicionér bez silikonů, ale pak si vlasy ošetřit silikonovým koncentrátem, není podle mého názoru koncepční a účinky jde zcela „proti sobě" – také si dovoluji upozornit na různá bezoplachová séra a oleje, které se tváří jako přírodní (třeba na sobě mají výrazně napsáno „arganové vlasové sérum"), ale po prozkoumání složení zjistíte, že na prvních místech jsou právě silikony

 

newsletter

 

 

Zdroje:

 

(1) https://knowledge.ulprospector.com/4757/pcc-silicones-wow-factor-formulations-part-1-fluids/


(2) http://www.brb-international.com/uploads/markets/the-benefits-of-volatile-silicones-in-personal-care.pdf


(3) http://www.brb-international.com/uploads/files/Silicones/News item/Article Personal Care Magazine 2014 July.pdf


(4) http://science-yhairblog.blogspot.cz/2014/04/silicone-ingredient-solubility-list.html


(5) https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_174.pdf


(6) https://knowledge.ulprospector.com/6896/pcc-eu-regulatory-update-important-news-on-d4-and-d5/

 

(7) https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=uriserv:OJ.L_.2018.006.01.0045.01.ENG&toc=OJ:L:2018:006:TOC

 

 

 Fotky: Adobe Stock

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

POVINNÉ cookies zajišťují, aby byla webová stránka použitelná. Web bez nich nemůže fungovat správně, proto jsou ze zákona "před-povolené".

FUNKČNÍ cookies zajistí, že se Vám s našimi stránkami bude pracovat lépe: web si Vás díky nim zapamatuje, příště tak bude moci například předvyplnit to, co jste už jednou zadali.

ANALYTICKÉ cookies nám pomáhají, abychom porozuměli, jak používáte tyto stránky. Sbírají a sdělují nám cenné informace - to vše ale ANONYMNĚ.

MARKETINGOVÉ cookies nám umožňují zobrazovat Vám na platformách, kde se vyskytujeme, takovou reklamu, která bude dávat smysl. Jestli Vás zajímá přírodní kosmetika, jejich odsouhlasením nám umožníte třeba to, abychom Vás mohli upozornit na nejnovější článek na našem blogu.

 

Přihlášení