Cykličnost aneb 4x jiná Já

Jak to máte vy? Již jste svoji cykličnost dávno objevily - nebo vám tyto řádky přijdou jako bláznivé "ezo"? Ať tak nebo tak, jisté je jedno - je to něco, co se nedá popřít, vymazat, změnit. Pokud žena není v hormonálním víru, cykličnost se jí drží jako věrná kamarádka, která jí přináší možnost lépe se poznat a přizpůsobit si život svému rytmu.

Cykličnost aneb 4x jiná Já

Cykličnost aneb 4x jiná Já

očima Jenny z Biorythme

 


O vysazení hormonální antikoncepce se na našem blogu psalo již ve článku od Anet. I já jsem antikoncepci před čtyřmi lety přestala užívat, a jsem za to ráda, protože dříve bych nevěřila, že jsem bez pilulek vlastně docela jiný člověk.


Změna, která se po vysazení odehrála, má jedno jméno: Cykličnost. Je jasné, že mohu mluvit jen sama za sebe, když ale vidím kamarádky, které pilulky také vysadily, mám pocit, že opakující se týdenní cykly nakonec najde každá žena - jen někomu to trvá dva měsíce a dalšímu klidně i rok.

 

cyklicnost1

Že je se mnou něco jinak, jsem si všimla asi po čtyřech měsících od vysazení prášků. Dostala jsem chuť na sex, neměla jsem ho ale vždy. Moje pleť se horšila a zase lepšila, skoro to vypadalo, že je nestabilní jako aprílové počasí. Ani nálada nezůstávala za změnami pleti o nic pozadu – jednou jsem byla naladěná na ležení u knížky, podruhé jsem nezastavitelně uklízela a jindy jsem zase neprahla po ničem jiném, než jít na skvělou akci, kde potkám spousty lidí. Až díky knížce Cyklická žena od Mirandy Gray mi začalo docházet, že to, co nově prožívám, není nic divného, ale naopak - že tohle jsem JÁ. Pravá já.


V životě ženy se nejen podle této autorky v každém menstruačním cyklu vystřídají 4 týdny, které jsou odlišné. Je to tak od přírody - člověk pro to nemusí nic udělat (snad jen nebrat hormonální antikoncepci, která cykličnost stírá). Věřte mi: když se tato 4 období naučíte rozpoznávat, je to velká úleva, protože se na sebe můžete konečně přestat zlobit za spoustu věcí: za chaos a nepořádek v době měsíčků, za to, že chuť na milování přichází jen někdy, že byste občas nejraději celý den strávily v posteli s knížkou - a někdy zase hýřily ve společnosti. Prostě za to, že jste podivně proměnlivá. Proměnlivost totiž není naše slabá stránka, ale výhoda: v každé fázi nám dovoluje projevit jiné silné stránky.

 

Dynamická fáze 


První fáze nastává po ukončení menstruace a trvá přibližně 7. - 13. den cyklu. Tento čas nazývá Miranda dynamickou fází, já osobně bych jí klidně přejmenovala na fázi Superženy. V tyto dny pociťuji, že jsem plná energie, nadšená do nových úkolů, nemám chuť příliš odpočívat, stále vymýšlím nové aktivity a sporty, plánuji, jak strávím celý měsíc (a možná i život), dobře mi funguje logické myšlení a paměť - vše perfektně rozplánuji a co víc, dotáhnu to i do konce!

 

V tyto dny také vím, že se na sebe nebudu za nic zlobit, protože co chci, to zkrátka udělám a jsem se sebou celkově spokojená. Mohlo by se zdát, že bych si tuto fázi přála navždy - to už se ale blíží nový týden, který je minimálně stejně zajímavý.

 

Expresivní fáze


Přichází přibližně 14. dne a trvá do 20. dne cyklu. Osobně jí říkám fáze Absolutní vyrovnanosti. V tyto dny cítím, že se začínám pomalu zklidňovat, zároveň mi ale stále zůstává dost energie na všechny úkoly a aktivity. Vím, že v tyto dny jsem nejlepší posluchačkou svých kamarádek, ale také dobrou vypravěčkou. Jsem empatická, umím s chutí naslouchat a být dobrým rádcem. Zajímá mě, jak se mají lidé v mém okolí a čím bych jim mohla pomoci - prostě ráda se obklopuji lidmi a milými konverzacemi.

 

V práci jsem pak vyrovnaná, klidná, konstruktivní a věcná. Nestavím již vzdušné zámky a nespřádám velké plány jako v dynamické fázi, ale jsem stále výkonný a věcný člen týmu. No a doma je také úplný klid, protože to, co mě dokáže v další fázi vytočit do vrtulek, mě v expresivní fázi opravdu nerozhází.

 

cyklicnost2

Kreativní fáze


Od 20. dne cyklu do zhruba 28. dne cyklu se nacházíme v kreativní fázi. Autorka Cyklické ženy ji popisuje jako dobu, kdy můžeme pociťovat touhu jednat (řešit problémy, uklízet, dotahovat věci), ale již začíná klesat energie i soustředění, což způsobuje pocity vzteku. V této době jsme také nejkritičtější jak k sobě, tak druhým.

 

Mě osobně se v těchto dnech týkají také další vlastnosti, které zmiňuje, a to například vzestup emoční citlivosti (= naštve mě fakt cokoli), záchvaty tvořivosti a frustrace (= něco nového zkouším a nejde to hned? K čertu s tím, končím!), nezávislost při vykonávání činností (= samotné je mi přeci nejlíp). Když se pokusím tuto fázi popsat svými slovy, jednoduše tomu říkám PMS aneb premenstruační syndrom.

 

Moje okolí už ví, že v tyhle dny nejsem zrovna dvakrát komunikativní a víceméně se snažím stranit společnosti lidí. Moje kůže absolutně nesnese jakékoli formy doteku (dráždí mě i dotek látky oblečení), tudíž je snadné domyslet si, že sex je v tyto dny pro mě spíše sprosté slovo. Díky tomu, že se už ale znám, mohu doma alespoň všechny připravit na to, že teď budu „trochu příšerná".

 

Také jsem si u sebe všimla, že v této fázi opravdu ráda a stále dokola uklízím – drobek na kuchyňské lince, psí chlup na zemi nebo umazané zrcadlo mě dokáže opravdu přimět (klidně o půlnoci) k tomu, abych se chopila hadru a počala velký úklid. Tato uklízecí mánie ale asi nebude typickým jevem kreativní fáze u každé ženy - kamarádky mi říkají, že když čekají menstruaci (= mají PMS), bordel v bytě je absolutně nezajímá. Anet to má ale stejně jako já.

 

cyklicnost3

Reflektivní fáze


Nakonec přichází doba, kdy žena menstruuje (přibližně tedy 1. - 6. den cyklu). Podle Mirandy v tyto dny hodnotíme věci nezaujatě, s patřičným odstupem, zaobíráme se vlastní intuicí a niternými pocity a také je znát nižší úroveň mentální a fyzické energie.

 

Osobně jsem vypozorovala, že pocity, které při této fázi máme, hodně závisí na tom, jak se ve svém životě cítíme. Šťastně tuto fázi prožíváme zejména tehdy, když jsme celkově vyrovnané, neřešíme vztahová trable, vše funguje, jak má a jsme obecně spokojené.

 

Pak je čas menstruace týdnem, kdy je mi všechno tak nějak „fuk", na všechny se přihlouple usmívám, v práci nejsem schopná dát dohromady ani souvislý e-mail a jediné, co mě zajímá, je velká spousta jídla a spánku.

 

Pakliže jsem ale v osobní sféře nešťastná, domácnost se pro mě stává bitevním polem - a podobně jako v předchozí fázi mě vytočí i smítko prachu na nábytku, rozbrečí mě televizní reklama a před usnutím si říkám, jak je ten svět sakra těžkej! Naštěstí vím, že dynamická fáze alias fáze Superženy už skoro klepe na dveře.

 

A co vy... také jste cyklickými ženami?


Tak to je ve zkratce můj měsíc. Každá ho prožíváme maličko jinak, je ale fascinující, že se mezi všemi ženami světa v plodném období života táhne jako červená nitka to, co nás spojuje všechny dohromady: naše cykličnost.


Vím, že hodně kamarádek v mém okolí po vysazení antikoncepce příliš nechápalo, co se s nimi děje - a když jsem jim začala vyprávět o cykličnosti, nejprve na mě vždy jen nevěřícně koukaly... ale nakonec i ony začaly využívat toho, že je to funkční nástroj pro to pochopit se, odpustit si a žít v souladu s tím, jak jsme zkrátka „byly vyrobené" přírodou.

 

Jak to máte vy? Již jste svoji cykličnost dávno objevily - nebo vám tyto řádky přijdou jako bláznivé "ezo"? Ať tak nebo tak, jisté je jedno - je to něco, co se nedá popřít, vymazat, změnit. Pokud žena není v hormonálním víru (antikoncepce, těhotenství, přechod...), cykličnost se jí drží jako věrná kamarádka, která jí přináší možnost lépe se poznat a přizpůsobit si život svému rytmu.

 

Kresby: https://www.instagram.com/planetprudence/

 

 

newsletter

 

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení