Deo krystal • Přírodní zázrak, anebo vlastně ne?

Kamence, alumy, deo krystaly... Asi je znáte jako přírodní alternativu k deodorantům a antiperspirantům. Jsou ale opravdu tak přírodní, jak tvrdí výrobci?

Deo krystal, kamenec, alum • Přírodní zázrak, anebo vlastně ne?

Deo krystaly: přírodní deodoranty, nebo obyčejný hliník?


Možná jste přesvědčeni, že deo krystaly (nazývané také jako alumy nebo kamenec) jsou zcela přírodní - přesně tak, jak to píší na většině jejich obalů. Ty mají často podobu (polo)průhledného krystalu světlé barvy zasazeného do plastu s víčkem, vyskytují se ale i jako spreje.

deo krystaly neboli kamence jsou hliník!

Od prvního setkání mi přišlo divné, že je ve složení „Alum" (Potassium Alum nebo Ammonium Alum), což mi jako chemičce vždy jasně evokovalo hliník. No... on to totiž hliník také je. Podle výrobců ale hliník „jiný". Přírodní.

 

Co to vlastně Potassium Alum a Ammonium Alum je?

kytička Potassium Alum = česky síran draselno-hlinitý nebo také kamenec draselný
kytička Ammonium Alum = česky síran amonno-hlinitý nebo také kamenec amonný

 

Obě varianty jsou to solemi kyseliny sírové, které mají ve své struktuře přirozeně hliník. Rozdíl je v jejich původu – zatímco Potassium Alum (kamenec draselný) se vyskytuje v přírodě a těží se v dolech, Ammonium Alum (kamenec amonný) se vyrábí průmyslově a je tedy „syntetický". Tento rozdíl ale nemá zásadní vliv na zdravotní hledisko používání obou kamenců. Je jedno, jestli byl kamenec vytěžen ze země nebo vznikl v laboratoři, obě varianty se chovají stejně.

 

Není hliník jako hliník?

Hlavním argumentem pro bezpečnost těchto dvou sloučenin v péči o podpaží je, že na rozdíl od konvenčních hlinitých sloučenin (které se používají do syntetických antiperspirantů) mají tyto dvě mnohem větší molekulovou hmotnost (= jsou větší), a tím pádem nepronikají skrze pokožku.

Alumy, krystaly - všude je hliník

Zní to tak jednoduše a jasně... dokud se k tomu nepřidá skutečnost, že obě tyto sloučeniny jsou ale také velmi dobře rozpustné ve vodě, což je zásadní pro pochopení toho, co se s nimi stane, když je naneseme do podpaží.

 

Nyní tu totiž máme následující situaci: kamenec, ve svém původním stavu sloučenina s opravdu velkými molekulami, při nanášení do podpaží cíleně navlhčíme. Nebo ho ani navlhčovat nemusíme, ale v podpaží se potká s naší přirozenou vlhkostí. A začíná se okamžitě rozpouštět... Co se děje, když se kamenec rozpouští? Začne se „rozpadat" na jednotlivé komponenty (odborně ionty), ze kterých je sestaven – v tomto případě tak mj. vzniká – ano, hádáte správně: samotný HLINÍK. Konkrétně hlinitý ion, který je šestkrát (!) menší než obávaný Aluminum Chlorohydrate (složka používaná v konvenčních antiperspirantech, kterým se mnozí vyhýbají pro jejich potenciálně nevhodný vliv na zdraví).

 

Ani „přírodní" hliník není bez poskvrnky aneb zajímavá fakta

kytička Ač se tváří přírodně, i Potassium Alum alias síran hlinito-draselný se nezískává pouze těžbou, ale taktéž se vyrábí synteticky, a to reakcí kyseliny sírové s bauxitovou rudou.


kytička Při používání těchto krystalů mohou vznikat různé dermatitidy, v souvislosti s nimi byl hliník v roce 2022 dokonce vyhlášen Americkou společností pro kontaktní dermatitidu alergenem roku.


kytička Kamenec je při požití toxický, smrtelná dávka je 15 - 30 g. Samozřejmě nikdo nepředpokládá, že budete deodorant jíst, pozor ale na malé děti a zvířata.


kytička Bylo zjištěno, že ionty kovů interagují s kolagenem. Vědci ošetřili kolagen hliníkovými ionty a zjistili, že se výrazně dehydratoval. Jinými slovy, ionty hliníku rády nahrazují molekuly vody v kolagenu, čímž jej vysušují. To může vysvětlovat, proč má kamenec na kůži vysušující účinek: prostě zbavuje v ní obsažený kolagen jeho vlhkosti. Díky tomuto fenoménu navíc víme, že se hliník v krystalových deodorantech s určitostí vstřebává do pokožky.

 

Deo krystaly vysušují pokožkuDeodoranty, nebo tak trochu antiperspiranty?

Ještě se vraťme k běžně používanému termínu „deo krystal". Pro mě je totiž velmi nepřesným a může řadu zákazníků mást. Že tyto krystaly obsahují hliník, už víme. A víme také, že hlinité sloučeniny se používají tam, kde chceme snížit potivost, tedy do antiperspirantů, ne do deodorantů.


Sloučeniny hliníku proti nežádoucí vlhkosti bojují dočasnou blokací potních žláz, díky níž se pot nedostane na povrch pokožky. Oproti tomu deodoranty většinou hlinité soli neobsahují, takže pocení zabránit neumí, a je to tak v pořádku. „Deo krystaly" to díky hliníku umí, proto by se podle mého názoru měly nazývat „antiperspiranty". Je ale pravdou, že označení „antiperspirant" a „deodorant" není legislativně ošetřeno, takže popsané není na hraně zákona. Pro mě je ale opět potvrzením toho, že číst etikety na veškeré kosmetice je vždy na místě.

 

Opravdu přírodní řešení? Existuje!

Jsem inženýrkou chemie a nejsem fanynkou deo krystalů. Proto jsem je nepoužívala ani před tím, než existovala značka mé vlastní kosmetiky - Biorythme. Ta s pocením a podpažími souvisí od samého začátku, naším prvním produktem byl totiž právě přírodní deodorant. Ale ne přírodní "naoko", ale opravdu - bez hlinitých sloučenin,  konzervantů,  syntetických parfémů nebo ropných látek. A tento deodorant - stejně jako dalších 8 druhů - přesvědčil od roku 2016 už více jak čtvrt milionu zákaznic a zákazníků, že "přírodní" nerovná se "nefungující".

 

Potím se, ale nesmrdím

S našimi deodoranty se to má tak, že sice nezabraňují pocení (a ani o to nestojíme, protože věříme, je to funkční mechanismus, který je pro tělo výhodný) - co ale umí, to je zabránit nepříjemnému zápachu. Což se bohužel nedá říci o velké části přírodních deodorantů. Mohu jen hádat, ale myslím si, že i to je důvodem, proč se tolik lidí uchyluje k deo krystalům, které samozřejmě fungují velmi dobře - ještě aby ne, když obsahují hliník...

 

Deo V cukrárněProč pot zapáchá?

My na účinnost jdeme jinak, než většina značek přírodní kosmetiky, která deodoranty staví zejména na absorbčních látkách (které dobře odvádějí vlhkost) a esenciálních olejích: kromě nich totiž deodoranty Biorythme obsahují ještě další speciální aktivní látky, které cíleně likvidují bakterie. Ty přirozeně žijí v podpaží každého z nás a způsobují, že pot zapáchá. Původně je to totiž tekutina zcela bez vůně, to až teprve tyto bakterie způsobí, že začne nelibě vonět. Jak to dělají? Rozkládají jeho molekuly ("žerou ho") na menší, které smrdí. Naše deodoranty obsahují certifikované přírodní látky, které tyto bakterie cíleně likvidují, a tím bakteriím zabraňují v rozkladu potu na smrdící látky. Jedná se například o jedlý lemon ester nebo farnesol, který je v přírodě součástí některých esenciálních olejů.

 

Vybere si každý

V naší nabídce najdete dva druhy - se sodou a bez ní. Ty se sodou jsou naše původní deodoranty, které Biorythme zajistily mezi příznivci "non-toxic" kosmetiky věhlas, který už více jak 8 let má. Jako absorbční látka zde slouží jedlá soda, na kterou nedáme dopustit - má velkou kapacitu udržet podpaží "v suchu" (i když samozřejmě nikdy nedosáhne efektu, jaký umí pouze soli hliníku) a také perfektně neutralizuje pachy. Dodnes je naším nejprodávanějším výrobkem právě deodorant se sodou, konkrétně vůně Citronová meduňka, která dokonce vyhrála 2. místo v hlasování veřejnosti o nejlepší přírodní kosmetiku.

 

Pro ty, kdo jedlou sodu ve svém podpaží nesnesou (mají na ni kožní reakci, nejčastěji se jedná o začervenání podpaždí), máme v nabídce deodoranty bez sody, která je v nich nahrazena jiným absorbčním práškem (oxidem hořečnatým, což je opět potravinářská surovina). A i tyto deodoranty si i přes to, že jsou na trhu kratší dobu, našly rychle svoje fanoušky, zejména pak vůně V cukrárně, jejíž jemná, pudrová vůně zaujme podle zpětných vazeb téměř každou ženu.

 

Tak přijměte pozvání do našeho voňavého světa!

 

Anet, zakladatelka Biorythme

 

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení