Jsou vonné svíčky TOXICKÉ?

Jsou vonné svíčky TOXICKÉ?

T O X I C K É   V O N N É   S V Í Č K Y

Opravdu jejich pálení ničí zdraví?


Dneska bych se s vámi ráda podělila o svůj pohled na (nejen) vonné svíčky, které zdobí mnoho domovů. Znám spoustu lidí, kteří by nepoužili jinou než přírodní kosmetiku, ale složení svíček neřeší.

přírodní svíčky s esenciálními oleji

Jak to tak bývá, nic většinu není černobílé. Mně samotné hoří pár svíček zejména na chodbě téměř každý den, a tak si myslím, že je to téma, které si zaslouží prozkoumat.

 

Neoddiskutovatelné je, že se při spalování svíček do okolí uvolňuje mnoho žádoucích (vonné molekuly) i nežádoucích složek (oxid uhelnatý a dusný, akrolein...). Základním pravidlem by tak mělo být dostatečné větrání. A to při použití ovoněných svíček i těch nevonících.

 

Nevím, jestli to tak mám sama, ale jsem ohromně citlivá na vydýchaný vzduch - jakmile v místnosti poklesne hladina kyslíku, okamžitě mi to přestává myslet a dostávám se do "limbu". Faktem je, že svíčky kyslík "vyžírají", takže u nás můžete i přes hlasité prostesty muže vidět několikrát za den otevřená okna. Při dobré výměně vzduchu považuji i dvě nebo tři zapálené svíčky (bez vůně) na jeden větší byt za nerizikové (z hlediska vdechování potenciálně nebezpečných složek).

 

A jak je to se složením svíček? Pálíme doma výhradně přírodní?

 

výroba přírodních vonných svíčekNěmecká studie z roku 2021 odhalila, že v uvolňování těkavých složek překvapivě neexistují velké rozdíly mezi svíčkami z různých materiálů (parafín, sója, palma...) - pokud jsou to svíčky bez vůně. Tím by se staly lichými časté argumenty výrobců svíček z obnovitelných zdrojů (většinou sójových), kteří zdravotní benefity svých produktů opírají právě o použitý vosk.

 

Naopak u vonných svíček se podle stejné studie profil uvolňovaných složek liší extrémně - a nezáleží to na typu vosku, ale na vůni. Zásadním tedy je, co obsahuje použitý parfém, protože se jeho velká část při hoření uvolní do ovzduší a my pak můžeme tyto molekuly následně jednoduše vdechnout.

 

V naší domácnosti proto ctím tato pravidla:

 

1. Pokud se jedná o svíčky bez vůně, dávám přednost těm ze včelího vosku. Čistě ze sympatií k tradičnímu řemeslu a včelařům, jejichž přístup ke včelám znám. V rukou žádnou recenzovanou studii, která by potvrzovala, že je jejich pálení bezpečnější než třeba parafínových, nemám. Nicméně, tyto svíčky jsou dosti drahé, proto klidně zapálím i obyčejné, nebarvené svíčky z nábytkového řetezce.

 

100% přírodní svíčka Země ve mně Biorythme

2. Pokud jde o vonné svíčky, ty za 39 ze stejného řetezce mi naopak přes práh bytu nesmějí. Voní kouzelně a intenzivně, ale naprosto jisté je, že použitý parfém bude koktejl, který doma dýchat nechceme. Stejně tak bych si nekoupila svíčku, která je třeba i krásná a ručně vyrobená z přírodního vosku, ale použitá vůně je syntetická. Chování prodejců takových produktů za mě někdy až hraničí s greenwashingem, protože v celé své prezentaci vyvolávají dojem "přírodnosti", ale po bližším prozkoumání člověk zjistí, že vůně přírodní není. Stejně tak je podle mého názoru zavádějící i jejich další častý argument, kterým jsou knoty s olověným středem: nevím, jak je to v USA, ale v Evropě jsem takové knoty ani neviděla prodávat a myslím, že je to spíše historie, než současná praxe velkých výrobců svíček.

 

Ovlivňují vdechované vůně naše zdraví? A ovlivní nás spíše chemie jdoucí přes pokožku nebo přes sliznici nosu? Toť otázka, na kterou bohužel neznám odpověď - a kdoví, jestli někdo vůbec ano. Jisté ale je, že svíčky nejsou na rozdíl od kosmetiky pod přísným dozorem státních orgánů a výrobci do nich mohou přidávat téměř cokoliv, včetně parfémů nejasné kvality.

 

Pro mě je pak také zásadní, že dlouhodobé vdechování vůní složených z desítek (ne-li stovek) umělých složek není ničím, co bych si jako milovnice přírodní péče - a hlavně sebe samé - chtěla dopřávat.

 

Anet

 

Česká rucne vyrabena svicka bez toxinu

P.S.: Pokud máte doma maličké děti, domácí zvířata nebo nemocné osoby, k pálení vonných svíček bych přistupovala s ještě větší pokorou. Když byla naše dcera novorozená, nepoužívali jsme je doma vůbec - a nyní ty naše (myšleno od Biorythme, které voní opravdu silně) pálíme výhradně v předsíni, která tvoří střed našeho bytu a vůně se z ní příjemně, ale velmi jemně line do všech koutů.

 

V případě malých prostor doporučím kromě pravidelné výměny vzduchu svíčku Biorythme nechat pěkně rozhořet (cca 1,5 h od zapálení), ale pak ji klidně třeba po půl hodině zhasnout - prostor bude krásně provoněn a svíčka tak vydrží opravdu dlouho.

 

Asi pro vás nebude překvapením, že naše vonné svíčky jsem při vývoji koncipovala tak, aby byly složené výhradně z esenciálních olejů a 100% přírodních parfémů, které mají k dispozici všechny důležité dokumenty o kvalitě.

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení