•• Příběh naší dílny ••

Dílna je pro mě srdcovým místem, a to nejen proto, že tu vznikají pod našima rukama všechny výrobky Biorythme. Ten prostor mi totiž především připomíná dlouhou cestu, kterou jsme ušli.

•• Příběh naší dílny ••

Tam, kde vznikají naše výrobky

aneb Příběh naší dílny

 

Dneska bych se s vámi chtěla podělit o příběh naší dílny. Je pro mě srdcovým místem, a to nejen proto, že tu vznikají pod našima rukama všechny výrobky Biorythme. Ten prostor mi totiž především připomíná dlouhou cestu, kterou jsme ušli.

 

pře poBylo léto 2015 a já jsem volala na první pronájem, který jsem našla. V kapse jsem měla pár tisícovek, a tak to hlavní, co mě zajímalo, byla cena. Z původního snu, že budu mít malý ateliér na pražské Letné jsem se naplno probrala, když mě autobus vyplivnul uprostřed městečka za hranicemi hlavního města. Prostor se mi ihned zalíbil, a protože jsem (naštěstí) netušila, co to znamená překolaudovávat krám na výrobnu kosmetiky, ani mi nevadilo, že do té doby sloužil jako prodejna s ratanovým nábytkem.

 

Vlastně se zpětně divím, že mi majitelé dílnu pronajali. Bylo mi dvacet šest a jediné, co jsem mohla nabídnout, byly nulové podnikatelské zkušenosti, prázdná kapsa a hrozba toho, že se bude muset dílna celá překopat. Pamatuju si, že se mnou na druhou obhlídku jel tatínek, který měl jasno: majitel musí stůj co stůj vidět jeho nablýskané auto, aby uvěřil tomu, že jsem z „dobré rodiny". Smála jsem se tomu tehdy a veselé mi to vlastně přijde i teď, ale kdo ví - třeba to opravdu byl ten důvod, proč se nakonec pronajímatelé rozhodli pro můj nejistý podnik.

 

Někdy přemýšlím o tom, jestli bych se do všeho pustila, kdybych věděla dopředu, co mě čeká. Kolaudace byla ohromná srážka s (úřední) realitou, kterou do té doby tvořilo tak maximálně vyzvedávání občanky a pasu. Sladká nevědomost... Netušila jsem, že budu muset najít stavaře, který vypracuje kolaudační projet. Netušila jsem, že budu potřebovat vyjádření hasičů, hygienické stanice a dalších. Netušila jsem, že tímhle to jen začíná a teprve pak se věci chopí stavební úřad.

 

Nikdy bych do sebe neřekla, že najdu tolik odvahy (možná spíš drzosti) a po mnoha měsících nekonečného čekání, kdy se nic nehýbalo, půjdu osobně paní úřednici zaklepat na dveře s tím, že už nemám na jídlo, protože bez kolaudace v dílně nemůžeme vyrábět. Možná se ptáte, jestli jsem si tuhle historku vymyslela? Odpovím vám takhle: od začátku zařizování po vznik prvních prodejných produktů uplynul téměř rok. Na konci této doby byly našetřené i vypůjčené peníze všechny investované a já měla na účtu deset korun.

 

dílna po1  dílna po1  dílna po1    

Nastal slavnostní den kolaudace a do dílny přišli zástupci několika úřadů. Tenkrát to tam vypadalo úplně jinak než dneska, ale stihla jsem pověsit podkovu, kterou mi darovala ségra. Ta podkova tam visí dodnes - přímo nad dveřmi, aby nám přinášela štěstí. Jinak se v dílně změnilo mnohé: původně to byla jedna ohromná místnost pomyslně rozdělená podle různých činností (vaření, etiketování, e-shop). Když jsme vydělali trochu peněz, zvýšili jsme hygieničnost oddělením výrobní části od zbytku, hlavně tedy expedice e-shopu, která rok od roku zabírala čím dál více prostoru. Ten jsme pak ještě několikrát upravovali, přepažovali, instalovali regály... Ale znáte to, čas plyne a věci se opotřebovávají.

 

K narozeninám jsme si proto dali velký dárek: profesionální rekonstrukci. Musela jsem se tak rozloučit s mnoha ošklivými zákoutími, ke kterým jsem ale chovala něžný cit: omyvatelné „dlaždičky", na kterých jsme se s mužem učili tapetovat. Okousané lišty s odpadávajícími rohy, které mi instaloval na pracovní stůl podle you tube. Odpadávající omítka s vykousanými důkazy mé práce s hřebíkem a kladivem.

 

dílna před

Vlastně každý kout dílny mi doteď připomíná ty první měsíce, kdy jsme tam po víkendech a nocích stěhovali a uklízeli, tu se pokoušeli něco přidělat, tady zase něco smontovat... a i přesto, že naše dílna dlouho vypadala jako sklad nepořádku, si dobře pamatuju ten pocit: od samého začátku jsem viděla v živých barvách, jak je to tam pěkné, cítila, jak to tam voní a radovala se z toho, že mi pod rukama vznikají krásné věci. A vůbec nevadilo, že jsem ve skutečnosti seděla v teplácích uprostřed zaprášené dílny, kde nic nemělo svoje místo ani svoji historii. Věděla jsem totiž, že tu vytvořím já sama - a že začala právě teď.

 

Chtěla bych, abyste věděli, že všechny výrobky Biorythme pochází z krásného prostředí, které ač ho máme v pronájmu, tak se o něj staráme jako o vlastní. Každý, kdo do naší dílny vstoupí, si sice jako první všimne vůně, když ale odchází, nikdy se nezapomene zmínit o tom, jak pozitivní energie tam je.


A jsem naprosto přesvědčená, že se jí s našimi výrobky dostane trochu i do vaší koupelny. Díky za to, že je tam s láskou vpouštíte!

 

Anet, 5.12.2021

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení