Mandlový olej v kosmetice

Jestli je surovina, která nechybí v žádném z našich výrobků, pak je to právě mandlový olej. Miluji ho pro jeho jemnost a perfektní vlastnosti. Zkusila jsme ale jít ještě dál a prozkoumala, jestli existují studie, které by prokazovaly skutečné vědecké účinky. Ano, existují!

Mandlový olej v kosmetice

Mandlový olej

jemná ingredience pro všechny


Jestli existuje surovina, která nechybí v žádném z našich výrobků, pak je to právě mandlový olej. Miluji ho pro jeho jemnost, perfektní vlastnosti (je výživný, a přesto není příliš mastný) a univerzálnost (krásnou službu udělá ve všech typech výrobků, včetně určených pro nejcitlivější pleť).


tejedaV horách okolo Tejedy, která je považována za nejkrásnější vesnici na Gran Canarii, jsou tisíce stromků mandloní. Spolu s velkolepými panoramaty okolních masivů vytvářejí neopakovatelnou atmosféru, ve které můžete ochutnat tu nejčerstvější mandli v životě - utrženou přímo ze stromu.


Jedná se o sladké mandle, které na rozdíl od těch hořkých neobsahují vysoké množství amygdalinu, z něhož může vznikat toxický kyanid.


Mandle jsou báječné nejen svojí chutí, ale také složením (obsahují široké spektrum vitamínů a minerálů), pro milovníky kosmetiky jsou však nejzajímavější vysokým obsahem oleje, který tvoří 40 - 60 % z celkové hmotnosti.


Pro nikoho nebude překvapením, že se tento olej tradičně používá pro udržení pružné pokožky, jako součást ošetření citlivé pleti (ekzémy, lupénka...), na masáže i v přípravcích pro děti. Zjemňující účinky, stejně jako schopnost podpořit pleť v udržování své vlastní (nebo přijaté) vláhy, nemůže olejům nikdo upřít. Už to by jistě stačilo pro to, abychom si voňavý mandlový olej zamilovali.


Zkusila jsem ale jít ještě dál a prozkoumala, jestli existují studie, které by prokazovaly skutečné vědecké účinky. Ano, existují!


Co podle nich mandlový olej umí? 


- PREVENCE VZNIKU STRIÍ A SNIŽOVÁNÍ SVĚDĚNÍ PARTIÍ SE STRIEMI: Dvojitě zaslepená studie z roku 2018 (Hajhashemi et al.) prokázala, že zkoumaný krém s přidaným mandlovým olejem byl účinnější než základní, který tento olej neobsahoval.


- PROKÁZANÉ ÚČINKY MASÁŽÍ MANDLOVÝM OLEJEM: V nedávné době proběhlo také několik studií (Navaee & Rakhshkhorshid; Habibzadeh et al.) prokazujících skutečné účinky oleje při masážích, konkrétně úlevu od otoků nohou těhotných žen a snížení únavy pacientů podstupujících hemodialýzu.


- BEZPEČNÉ UŽITÍ PRO DĚTSKOU POKOŽKU: Studie z roku 2020 (Caglar et al.) zkoumající ošetřování pokožky nedonošených novorozenců (nejen) tímto olejem prokázala, že je mandlový olej vhodným i pro tuto citlivou skupinu uživatelů.


- TÉMĚŘ NULOVÝ VÝSKYT ALERGIÍ A SENZIBILIZACÍ: Ve vědeckých publikací najdeme velmi málo zmínek o nežádoucích účincích mandlového oleje při vnějším použití, spolu se studiemi dokládajícími jeho bezpečné užití i u té necitlivější pleti to z něj dělá skutečně jemnou kosmetickou ingredienci. 


- ZVYŠUJE PROPUSTNOST POKOŽKY, A TÍM ZVYŠUJE PRŮNIK DALŠÍCH LÁTEK DO JEJÍCH HLUBŠÍCH VRSTEV: V minulosti bylo provedeno několik studií (např. Sharma et al.; Stamatas et al.; Nawaz et al.), které prokazují, že mandlový olej dovoluje látkám v něm rozpuštěným proniknout hlouběji, než by zvládly samy (bez oleje) - to může být velká výhoda (například při aplikaci léků skrz nosní sliznici nebo nanášení kvalitní kosmetiky, u které chceme, aby pronikla co nejhlouběji), ale také nevýhoda (když kosmetika obsahuje složky, u kterých si průnik do těla zrovna moc nepřejeme). Více se o propustnosti pokožky dočtete v tomto článku.

 

mandle1 mandle2 mandle3


Jak už víte, my v Biorythme máme tento jemný olej moc rádi, proto se s ním můžete setkat v...


... našich krémech (které jsem používala celé těhotenství i po něm na ošetření bříška po sprše a jak už jsem několikrát psala, jsem přesvědčená, že i tato pravidelná masáž přispěla k nulovému výskytu strií).


... našich deodorantech, kde spolu s kakaovým máslem tvoří základ hmoty. Deoše tak báječně pečují o pokožku podpaží, což je v kontrastu ke konvenčním výrobkům, které jsou často založené na alkoholu.


... našich balzámech na rty, kde tvoří mandlový a olivový olej báječnou kombinaci s neběleným včelím voskem a bambuckým máslem. Díky jejich perfektní rovnováze se balzámy mohou pochlubit širokou základnou fanynek, které mě vždycky, když mě svrbí ruce (že bych receptury mohla trochu modernizovat), zapřísahávají, ať hlavně neměním složením.

 

Zdroje:

 

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/1541-4337.12752

https://journals.lww.com/aswcjournal/Fulltext/2020/08000/The_Effect_of_Sunflower_Seed_and_Almond_Oil_on.10.aspx

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28521546/

https://www.researchgate.net/publication/338566737_Comparing_the_Effect_of_Foot_Massage_with_Grape_Seed_Oil_and_Sweet_Almond_Oil_on_Physiological_Leg_Edema_in_Primigravidae_A_Randomized_Clinical_Trial

 

 

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení