Palmový olej je všude, i v kosmetice

Palmový olej (nebo také palmový tuk) se podle odhadů vyskytuje téměř v polovině všech potravinářských produktů v obchodech. Je to nejkonzumovanější olej na světě. Dříve jsem měla pocit, že se mě to netýká, protože ho přeci nekupuji (např. na smažení), to byl ale velký sebeklam – palmový olej je schovaný všude, ať o něm víte nebo nevíte. Bohužel, v hojné míře se vyskytuje i v kosmetice...

Palmový olej je všude, i v kosmetice

PALMOVÝ OLEJ JE VŠUDE, I V KOSMETICE

 

 

Možná jste o palmovém oleji už někde slyšeli, poslední dobou se spotřebitelé naštěstí začínají čím dál více zajímat o složení potravin, kosmetiky a dalších výrobků denního používání.


Palmový olej (nebo také palmový tuk) se podle odhadů vyskytuje téměř v polovině všech potravinářských produktů v obchodech. Je to nejkonzumovanější olej na světě. Dříve jsem měla pocit, že se mě to netýká, protože ho přeci nekupuji (např. na smažení), to byl ale velký sebeklam – palmový olej je schovaný všude, ať o něm víte nebo nevíte. Dá se nalézt skutečně ve všem – ať už je to často jmenovaná nutella, rostlinné margaríny, sušenky, „jako-čokolády" nebo majonézy. Bohužel, i velká část výrobků, které se tváří „zdravě" a „přírodně", palmový olej obsahují – cereální snídaně, sušenky ze zdravých výživ, dokonce jsem ho našla i v bio bujónu v kostce.


Potravinami ale výčet nekončí, palmový olej se běžně vyskytuje v kosmetice i bytové chemii. Nalézt ho tak můžete v mýdlech, šamponech, kondicionérech, deodorantech, krémech, svíčkách, pracích prášcích, prostředcích na mytí nádobí a v mnoho dalších výrobcích.


Od roku 2014, kdy vyšel zákon ukládající výrobcům potravin povinnost uvádět na obal, JAKÝ rostlinný olej výrobek obsahuje, není těžké palmový tuk v jídle odhalit. Situace je mnohem složitější právě v oblasti kosmetiky a bytové chemie, v jejichž složení se tento tuk téměř nikdy nenachází jako „palmový olej", místo toho je skryt pod různými nesrozumitelnými chemickými názvy. Pokud vás zajímá, proč říci palmovému oleji „NE" a jak ho ve výrobcích rozpoznat, čtěte prosím dále.

 

Proč se palmový olej používá?opice
Palmový olej nebo také palmový tuk (při pokojové teplotě je zčásti v tuhém stavu) se získává ze speciálního druhu palmy, která pochází z Afriky, dnes se ale přes 85 % této palmy pěstuje v Indonésii a Malajsii. Každý rok se z jihovýchodní Asie exportuje 250 tisíc tun palmového oleje do celého světa.

 

Důvod je jasný – je to velmi levný tuk, který splňuje požadavky mnoha odvětví průmyslu: je tepelně stabilní, takže takto upravované potraviny nezmění své vlastnosti, na rozdíl od většiny rostlinných olejů není při pokojové teplotě tekutý, takže mnoho produktů díky němu drží pohromadě, využívá se jako levná náhražka dražších tuků (kakaové máslo, mléčný tuk) a v neposlední řadě slouží jako výchozí surovina pro výrobu emulgátorů, hydrogenovaných (ztužených) produktů, mycích a pěnivých složek do kosmetiky, pracích prostředků a mnoho dalšího.

 

Proč říci palmovému oleji „NE"?
Výhody palmového oleje jsou tedy jasné – je levný, dá se použít v mnoha odvětvích, vydrží dlouhou dobu a dají se z něj vyrobit další chemikálie. Tady bohužel idyla končí:


BIO Palmový olej je nezdravý. Každý olej/tuk se skládá z tzv. „mastných kyselin", které určují jeho vlastnosti a nutriční hodnotu – palmový olej obsahuje převážně kyselinu laurovou a palmitovou, tedy nasycené mastné kyseliny, které bychom ve stravě měli co nejvíce omezovat, jejich nadměrná konzumace vede k mnoha zdravotním problémům.


bio Kvůli pěstování palmy olejné je každou hodinu v Indonésii vykácen nebo vypálen deštný prales o rozloze 300 fotbalových hřišť, aby na jeho místě mohly vzniknout další palmové plantáže.


- Ničení deštných lesů zabíjí živé tvory, kteří v nich žili – orangutany, tygry, levharty, nosorožce nebo slony, kteří jsou také často obětí pastí, jež kladou zaměstnanci plantáží. V deštných pralesích se přirozeně vyskytuje okolo 300.000 druhů zvířat, které všechny postupně ztrácejí svůj domov.


- Podle oficiálních odhadů kvůli pěstování palmy za posledních 20 let zemřelo 50.000 orangutanů, kteří přišli o své přirozené prostředí nebo byli dokonce krutě zabiti pracovníky plantáží (časté jsou nálezy orangutanů k smrti ubitých železnými tyčemi, rozsekaných mačetami, omráčených a pohřbených zaživa a také politých petrolejem a poté zapálených. Část orangutaních mláďat se také prodává na černém trhu do sousedních zemí, např. Thajska, kde jsou poté ukazováni za úplatu turistům jako atrakce).


- Pěstováním palem se uvolňuje velké množství skleníkových plynů, které vznikají v celém řetězci produkce oleje: při vypalování pralesů, samotném pěstování palem i při jejich sklizni a lisování. V místě pěstování se mění složení půdy, která je poté mnoho let nevyužitelná, krajina, vodní zdroje i obyvatelé jsou zatížení používáním pesticidů a jiných chemikálií. Častým problémem jsou také obrovské požáry (které nebyly založeny úmyslně a trvá vždy dlouhou dobu dostat je pod kontrolu).


- Pěstování palmy olejné má velký vliv na místní obyvatelstvo, kterému je často jeho tradiční pozemek zabaven, aby mohly vzniknout další plantáže patřící nadnárodním firmám. Vzniká prostor pro korupční jednání mezi těmito společnostmi, místními úředníky a vojáky. Korporace tvrdí, že dávají místním práci, faktem ale je, že tu měli i před jejich příchodem, protože se věnovali tradičnímu neinvazivnímu zemědělství.

 

Jak bojovat proti těmto praktikám?
Pokud propadáte skepsi, že obyvatel Evropy těžko změní situaci na druhé straně světa, vězte, že každý má moc ovlivnit chování výrobců potravin, kosmetiky atd. tím, co bude nebo nebude kupovat. Pokud odmítneme produkty plné nezdravého levného tuku, prospějeme tím nejen svému zdraví, ale také dáme výrobcům jasnou zprávu o našich preferencích v řeči, které rozumějí – v řeči peněz. Co tedy může každý udělat?


Potraviny
- Čtěme složení potravin. Od prosince 2014 mají v EU výrobci balených i nebalených potravin povinnost uvádět, jaký druh rostlinného oleje byl přesně použit.


- I tak se můžeme občas setkat s potravinou, kde je napsaný pouze „rostlinný olej". Pro mě je to známka toho, že se výrobce nemá čím chlubit a že se bude nejspíše jednat o palmový tuk.


Kosmetika a bytová chemie
- Uvědomme si, že palmový olej je skrytý i v mnoha kosmetických produktech a výrobcích bytové chemie. Zde je situace mnohem složitější než u potravin, protože ačkoliv musí být na kosmetických produktech složení uvedené, téměř nikdy tam nenajdete přímo „palmový olej" (nebo odvozeniny od jeho latinského nebo anglického názvu - „Elaeis Guineensis Oil", „Palm Kernel Oil", „Palm Oil").


- Je to z toho důvodu, že palmový olej se jako takový v těchto produktech moc často nepoužívá. Mnohem častější jsou jeho deriváty (látky z něho vyrobené), které ale mají komplikované názvy.


- Obecně lze říci, že vše, co ve svém názvu obsahuje „palm", bude pravděpodobně vyrobeno z palmového oleje. Ve výjimečných případech mohla být takováto složka vyrobená i z jiných zdrojů, ale v 95 % případů to byl palmový tuk – je to kvůli tomu, že obsahuje velké množství palmitové kyseliny (která se využívá právě pro výrobu kosmetických surovin) a je to její nejlevnější zdroj. Snad jen jeden zdroj je ještě levnější - kafilerní tuky (tuky, které se získávají ze zbytků mrtvých zvířat po porážce a zpracování). To je z bláta do louže - vyhnete se palmovému oleji a máte tu mrtvá zvířata....


- Příklady surovin, které obsahují „palm" a velmi pravděpodobně byly vyrobené z palmového oleje: Sodium Palmate, Sodium Palm Kernelate, Palm Acid, Palm Kernel Acid, Palm Oleine, Palmoleine, Palm Stearine, Palmstearine, Palmitoyl něco, Dipalmitoyl něco, Palmitate něco, Palmitic Acid, Palmityl Alcohol atd.


- Nejčastější jsou bohužel suroviny, které ve svém názvu „palm" nemají, a přesto jsou téměř jistě z palmového oleje vyrobené: Sodium Stearate, Sodium Laurate, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Stearic Acid, Lauric Acid, Sodium Lauryl Lactylate/Sulphate.


- Co se týče bytové chemie, tak tam je situace ještě nepřehlednější, protože výrobci nemají ze zákona povinnost uvádět kompletní složení. Většinou se pouze dočtete např. „povrchově aktivní látky 5 – 15 %" nebo něco podobného. Povrchově aktivními látkami se většinou myslí Sodium Laureth Sulfate nebo Sodium Lauryl Sulfate, takže jsme zase u palmového oleje.

Pokud se mu chcete vyhnout, doporučuji kupovat prostředky na mytí nádobí od renomovaných eko značek a na praní prádla kupovat mýdlové vločky (ale pozor, i mýdlo a mýdlové vločky, které se tváří přírodně, mohou obsahovat palmový olej! Čtěte proto jejich složení, nyní byste palmový olej už jednoduše odhalili).

 

newsletter

 

Zdroje:


www.saynotopalmoil.com


http://wwf.panda.org/what_we_do/footprint/agriculture/palm_oil/


http://stoppalmovemuoleji.cz/


http://www.greenpeace.org/czech/cz/Kampan/Ochrana-pralesu/Palmovy-olej/

 

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení