Příběh deodorantů Biorythme
Zajímá vás, jak se vlastně zrodil nejoblíbenější výrobek od Biorythme - deodorant s pačuli, mátou a rozmarýnem? Jak k němu postupně přibyly další a jaktože tak perfektně fungují? Tento post je o mé srdcové záležitosti - 100% přírodních, a přesto 100% funkčních deodorantech.
P Ř Í B Ě H D E O D O R A N T Ů B I O R Y T H M E
- od pokusů v kuchyni rodičů po vlastní firmu -
Byl jednou jeden deodorant, který miloval vůni pačuli a lidi milovali jeho, byl ale na tom světě sám a smuten... Tak bylo třeba mu vymyslet kamarády, aby společně vytvořily neodolatelnou sadu přírodních deošů pro každého.
Tím prvním deošem je Pačuli, máta, rozmarýn. Vznikl před více jak patnácti lety jako deodorant pro mě, rodinu a kamarádky. Na úplném začátku obsahoval jen kakaové máslo, mandlový olej, včelí vosk, jedlou sodu a pačulovou silici.
Vymyslela jsem ho vlastně díky ségře, která celou rodinu podarovala o jedněch Vánocích pytlíčky s jedlou sodou. Mysleli jsme si, že si z nás dělá legraci, ale vykřikovala u toho, že je to zázrak na všechno, tak jsme její tipy vyzkoušeli a ono to opravdu zabíralo. Kromě jiného si míchala ráno kašičku z vody a jedlé sody a tu si pak patlala do podpaží proti nepříjemnému zápachu. Asi si ale dovedete představit praktickou část věci – ráno jsem ráda, že zvládám všechny hygienické rituály, navíc si ještě matlat nějakou kašičku? Ne, chtělo to lepší řešení. (Kdyby vás zajímalo více informací o jedlé sodě, tak je naleznete úplně dole v tomto článku...)
Proto jsem od začátku věděla, že můj ideální deodorant musí být ve vysouvacím obalu. Pak následovalo "vaření", testování, upravování receptury a tak pořád dokola. Kolikrát se toto kolečko opakovalo, přesně nevím, ale vzhledem k tomu, že finální receptura (tak, jak deo prodáváme doteď) spatřila světlo světa až po mnoha letech, to bylo opravdu mnohokrát... Ono se to totiž nezdá, ale ladění dá docela práci – jednou je deoš příliš mazlavý, pak je zase moc tuhý a nejde roztírat. Pak je v něm moc sody, takže dře, pak zase málo, takže nefunguje... prostě mravenčí práce.
Co se ale nikdy nezměnilo, to jsou původní suroviny, mezi kterými dominuje voňavé kakaové máslo v potravinářské kvalitě. To má spoustu výhod – při pokojové teplotě je tuhé, ale při styku s lidským teplem začne tát (přesně jako čokoláda), přirozeně je velmi odolné proti žluknutí a navíc krásně voní (nejlépe jeho vůně vyniká v deodorantu bez parfému, kde není přehlušena esenciálními oleji). Pak má ale také jednu velkou nevýhodu, a tou je jeho vysoká cena. Proto se většinou v kosmetice vyskytuje v malém množství jako „luxusní" přísada a ještě jsem na trhu nenarazila na deoš, který by měl tento drahocenný tuk jako základ.
Pačulový esenciální olej byl pro mě jasnou volbou hned od začátku, protože ho mám moc ráda. Je pro mě hlubokou, meditativní, a přesto živočišnou a živou silicí, která je navíc do deodorantu jako dělaná tím, že na kůži vydrží neskutečně dlouho. Jen mi přišlo, že je třeba něčím tuto zemitou, těžkou vůni zlehčit, a tak se velmi brzo k pačuli přidala silice z máty peprné a rozmarýnu. Hned jsem věděla, že to byla trefa, což mi potvrzovaly i nosy kamarádek a hlavně ty výsledky - prostě opravdu deodorant, který funguje celý den!
Na rovinu, není to vůně pro každého. Jestli ale máte zálibu v zemitých, kořeněných vůních s nádechem živočišnosti, budete určitě nadšeni. Vlastně se musím přiznat, že jsem až překvapena, jak velkému okruhu tato výrazná vůně vyhovuje. Zatím se našlo jen pár lidí, kterým deodorant opravdu nevoní, což je dobrá zpráva i pro jeho milovnice a milovníky (používají ho i muži) – okolí většinou napoprvé reaguje zvědavým očucháváním, co to tak zajímavě voní. A ano, pačuli také může kdekoho zajímavého přilákat, vyzkoušeno na vlastní kůži...
Jako další vznikl Neparfémovaný deodorant jako varianta pro příležitosti, kdy chcete být trochu nenápadnější nebo použít svůj parfém. I tento deoš se rychle stal oblíbeným (funguje dokonale i přes absenci esenciálních olejů!), bylo tedy načase vytvořit celou kolekci, aby se deodoranty daly střídat podle potřeby a nálady. A tak je na čase představit si další tři voňavé varianty:
Růžová zahrada - jemně sladká a zároveň hluboká, opojná květinová vůně
Levandulové pole - čistě levandulový deodorant pro milovníky ničím nezkreslené, 100% levandulové silice
Citronová meduňka - meduňka s citronelou zaručuje krásnou, svěží a dlouhotrvající vůni plnou optimismu. Náš totální best-seller po dlouhá léta!
Všech pět deodorantů funguje velmi spolehlivě. V naprosté většině případů je třeba nanést je pouze ráno, účinkují celý den - kromě jedlé sody a esenciálních olejů totiž všechny obsahují ještě dvě kouzelné složky - Triethyl Citrate a Farnesol.
Triethyl Citrate je rostlinný ester kyseliny citronové, který se dokonce používá v potravinářství. Farnesol je zase přirozenou součástí některých esenciálních olejů (např. neroli, růže, citronely). Obě suroviny mají schopnost zabraňovat bakteriím, aby rozkládaly pot, a ten díky tomu nesmrdí (čerstvý pot většinou sám o sobě není nepříjemně cítit, zápach vzniká právě až díky jeho rozkladu bakteriemi, které žijí v našem podpaží).
Ať už dáváte přednost květinám, citrusům nebo pačuli, s deodoranty Biorythme máte vždy jistotu, že fungují tak, jak slibují – spolehlivě. Nemusíte tedy přemýšlet o tom, jestli deodorant bude skutečně fungovat proti zápachu, ale pouze o tom, jakou vůni si vyberete – a věřte mi, nejlepší je mít je všechny a střídat je podle aktuálního rozpoložení.
Poznámka k jedlé sodě (Sodium Bicarbonate):
Já ji mám moc ráda a vysvětlím vám proč: jak jsem nahoře psala, nápad vyrábět deodoranty s jedlou sodou vznikl díky mojí ségře. Ta ji používala nejen místo deoše, ale hlavně na její atopický ekzém, což dělá dodnes (omývá si jí postižené dlaně i celé tělo). Proto sodu vnímám jako něco přírodního a léčivého. Zároveň připouštím, že pokud je na ni někdo alergický, tak ji samozřejmě nemůže používat a plně chápu, že mu ani deodoranty se sodou nevyhovují. Stejně tak ale nemůže jíst ořechy nebo jahody, když ví, že na ně má alergii... ostatní je ale jedí – a stejné je to i se sodou v deodorantech.
Není to přesná statistika, ale podle mých zkušeností mohu říci, že reakce na naše sodové deoše se vyskytuje u cca 1 zákazníka ze 2 tisíc lidí. Reakce se nejčastěji projevuje zrudnutím podpaží, v naprosté většině případů pokožka nebolí - i přesto je nutné výrobek ihned (i při malém začervenání) přestat používat. V případě dalšího používání se totiž mohou vyskytnout těžší příznaky ("popálení" kůže aj.).
V roce 2019 jsme uvedli nové deoše - nejen - pro ty, kdo podobnou nesnášenlivostí trpí: deodoranty bez sody. Ty si rychle získaly stejnou oblibu jako naše původní, vyrábíme je totiž v nových vůních, které nejsou u původních výrobků k dispozici. Pokud se někdo rozhoduje, jakým deošem od Biorythme začít, vždy radím řídit se podle vůně - pokud vás přitahuje vůně dostupná pouze u deo bez sody, klidně vyzkoušejte tuto variantu - pokud vás ale zlákala některá z vůní původních deodorantů se sodou, rozhodně se nemusíte ničeho bát - spolu s vámi naše původní deo používají za ty roky již desítky (možná již spíše stovky) tisíc zákazníků, kteří jsou nadšení!