VŠECHNY JSME KRÁSNÝ. I S AKNÉ!

Tohle není článek o tom, že když začnete používat naše krémy, tak od té doby bude svět v pořádku, je to článek o tajemství výrobců kosmetiky: Ne, žádná kosmetika akné nevyléčí. Ani ta od Biorythme.

VŠECHNY JSME KRÁSNÝ. I S AKNÉ!

V Š E C H N Y    J S M E    K R Á S N Ý   -    I    S    A K N É !

 

Beďary, to je nekonečné, věčné téma - není týdne, kdy bych si s někým o tomto problému nepsala. Řeší se, ať je nám 15 nebo 35.

 

V sobotu se nám ozvala jedna slečna (paní...) a kromě jiného napsala (zkráceno):

 

"Už jsem ze své pleti zoufalá, trápí mě od 14 let. Čím jsem starší, tím víc ale cítím, jak moje pleť chřadne. Je bez života, ihned zčervená a po nanesení krému štípe. Pleť je mi jakoby malá... Nedávno jsem se už opravdu naštvala a ponořila se do složení kosmetiky. To, co jsem se dozvěděla, mě hodně překvapilo. Můj XX (konkrétní přípravek lékárenské kosmetiky), který používám roky, má jako jednu z prvních složek Dimethicon (silikon), dál už jsem radši nezkoumala... Vyměnila jsem ho za YY (konkrétní přípravek jedné přírodní značky), ale pleť se mi zbláznila. Krupička, viditelné póry, nerovný povrch a jizvy... Vydržela jsem to měsíc a pak se vrátila k původní chemii - pleť mě zase štípe a pne, ale krupička mizí. Pleť bude zase lepší... ale strašně mě to mrzí, jako bych byla na těch silikonech závislá, jako kdyby pokožka už sama neuměla čelit světu..."

 

Já VÍM, že se na krupičku a jizvatou pleť neumírá, ale v té zprávě (a pak těch dalších... psaly jsme si skoro do půlnoci) bylo tolik smutku a rezignace, že jsem z nich sama měla v očích slzy.

 

Tohle není článek o tom, že jsem slečně doporučila NAŠE krémy a od té doby je svět v pořádku, je to článek o tajemství výrobců kosmetiky:

 

Ne, žádná kosmetika akné nevyléčí.

 

bio1

Ani ta od Biorythme. Akné je ve většině případů spojení genetiky, vnitřního zdraví a psychiky. Kosmetika v ideálním případě hezký stav pleti podporuje - nebo mu alespoň NEUBLIŽUJE.

 

Vždycky se musím smát, když někde vidím sliby na vymazání mastné pleti a velkých pórů, protože to je jako byste chtěli mazat přirozenou barvu a strukturu vlasů. Jde to zlepšit, jde to na čas "přetřít" silikony apod., jde to přebarvit make-upem a pudrem, ale bez zásahu laseru (a bůh ví, jestli!) budeme mít (my "vyvolení") ohromné póry do smrti. Ale! Začneme si užívat kolem 40tky, protože právě pak se tenhle typ pleti změní v naši největší výhodu: mastná pleť bude i v pokročilém věku "naducaná", pěkně promaštěná a s minimem vrásek. Život je spravedlivý :-)

 

Denně vidím, že si spoustu žen myslí, že když změní krém / značku kosmetiky, tak se do měsíce stane zázrak. Víte, on se i někdy stane (pleť často na změnu reaguje zlepšením - hlavně když krém obsahuje "rychlefungující" lahůdky typu parafín, silikony, rozjasňovače atd.), jenže pak - pokud se nevyřeší PŘÍČINY - se vše vrátí do starých kolejí. Nebo hůř... po letech používání zkusíte takový výrobek vysadit a nestačíte se divit, co odhalí vaše pravá tvář.

 

Když jsem si se slečnou v noci psala, vracely se mi vzpomínky:

 

... Je mi 15 a mám jít s kamarády na koncert. Chtěla bych být nezávislá a sexy a v pohodě, ale místo toho se v koupelně už půl hodiny snažím make-upem (se kterým neumím ani pořádně zacházet) zamaskovat rozrytou, červenou pleť. Nakonec nikam radši nejdu.

 

... Je mi 17 a s mým klukem bydlíme na festivalu ve stanu. Každé ráno vstávám v šílenou hodinu proto, aby mě neviděl nenalíčenou. Pak tam čekám několik hodin, protože on je narozdíl ode mě normální a spí.

 

Roky jsme věřila tomu, že až budu mít hezkou pleť, tak... budu mít víc kamarádů. Budu dělat, co mě baví. Nebudu se na veřejnosti stydět. Budu mít úspěch. Budu si sebe moc vážit. Budu mít hodnotu.

 

Já to fakt měla takhle postavený!

 

bio2Víte, kdy se to všechno vyplnilo?

 

Když jsem se začala mít ráda. Když se stala změna v hlavě, ne na obličeji.

 

Před lety jsem dostala knihu Učebnice sebelásky od L. Kolaříkové jako dárek. Docela mě to urazilo, protože za a) nemám ráda knihy s nablblými ezo názvy a za b) mi nebylo jasné, co tím chce dárkyně říci. Knihu jsem ale začala číst a... já už si dneska ani pořádně nepamatuju, co se v ní píše, ale – změnila mi život.

 

Díky ní jsem si uvědomila, že jsem nechutně šťastný člověk – od takových těch klišé, že žiju v hrozně bohatém státě a mám pitnou vodu, přes to, že mám skvělou rodinu a partnera (jsme spolu doteď) – až po to, že naše tělo tady není proto, aby bylo krásné a sexy, ale úplně z jiných důvodů: nohám je jedno, jestli jsou dlouhé a rovné, ale denně, minutu po minutě, milionkrát za život... se nás snaží donést, kam potřebujeme. Pleť tu není proto, aby byla hebká jako z reklamy a sebevědomě zářila – ale proto, aby nám jako největší, fascinující orgán, vytvářela bariéru před okolním světem. A tak dále... prsa, zadek, břicho – určitě si to domyslíte sami(y).

 

Tenkrát jsem celou noc koukala do stropu a tekly mi slzy štěstí. Pochopila jsem, že se všechno změní, jen když se změním já – uvnitř.

 

A začaly se dít věci... konec s hormonální antikoncepcí, konec s ubíjející prací, začátek bláznivého podnikání, meditace a jóga. A taky kromě jiného – odpuštění svojí pleti za to, co se mě natrápila. Moje omluva za to, jak se k ní chovám. Jak jí denně těmi odličovadly a tampónky vztekle dřu, jak k ní vysílám jen zlobu a vztek. I přesto, že ona pro mě dělá to nejlepší, co umí.

 

Dodnes nemám hezkou pleť (je mastná, s velkými póry a i ten beďar se občas najde), jenže mně hezká přijde. Po 15ti letech (!) dokážu vyjít na ulici bez make-upu, dokážu se na sebe nenalíčená koukat do zrcadla, dokážu si nenadávat. Jo, a když mám plavky, tak je mi fuk, že mám ramena plný krupičky.

 

A kosmetika? Za psychiku a zdravé tělo to nevyřeší, napomoci ale může. Všechny svoje poznatky jsme shrnula v jednom z našich nejčtenějších článků – Praktický průvodce péčí o problematickou pleť bez žvástů, které jste slyšeli už stokrát. Kdybych měla vyzdvihnout jen jednu jedinou věc, tak by to bylo: ani pleť, ze které odkapává maz, není vhodné jakkoliv vysušovat. Nejvíc jí pomůžete nepřesušováním, jemnou péčí a hydratací.

 

Chvíli před půlnocí mi slečna napsala, že se cítí díky mně nakopnutá a že „je fajn narazit na někoho, kdo váš problém chápe a nemávne jen rukou nad tím, že řešíte kraviny." Protože to kraviny nejsou, jsme to my sami, kdo prožije celý život se sebou.

 

Měla jsem krásný pocit – jako bych udělala opravdový dobrý skutek. A přitom taková blbost, věnovat někomu pár desítek minut!

 

Zde si dovolím zkopírovat, co jsem psala (zprávy slečny tu nejsou, už tak mi přijde dosti drzé o tom takto psát). Věřím, že se nebude zlobit, protože stejný problém řeší stovky žen a my jim takto můžeme pomoci. Jen vezměte před čtením prosím na vědomí, že nejsem lékař ani kosmetička, jsou to čistě jen osobní zkušenosti.


Dobrý večer ještě jednou, to vůbec nevadí, že píšete, vážím si Vaší důvěry. Podle popisu se mi zdá, že bude problém hlouběji než "jen" v pleti, chtělo by to velkou vnitřní očistu. Teď budu jen střílet od boku, těch příčin může být hromada a je jasné, že většina se Vás netýká: změna stravy (konec se sladkostmi, slazenými nápoji, smaženými jídly...), překonání hormonálních výkyvů (vysazení / nasazení hormonální antikoncepce...), problémy s ledvinami a střevy - nutná vnitřní očistná kúra, nedostatek vitamínů a minerálů (s pletí souvisí např. selen, zinek, skupina B vitamínů), neustálý stres a nespokojenost se životem... může toho být hromada.


Podle popisu se mi zdá, že se Vaše pleť navíc úplně přestala "starat sama o sebe", zapomněla na rovnováhu mezi hydratací a suchostí, která se projevuje nadbytečným maštěním se a zároveň suchou, až moc napjatou pletí. Je úplně jisté, že pokud je Vaše pleť dlouhodobě zvyklá na "lahůdky" typu XX (konkrétní přípravek lékárenské kosmetiky), tak se opravdu zapomněla starat o sebe sama - zajišťovaly to za ni vrstvy parafínu a silikonu. Naprosto chápu, že přechod k něčemu jinému je bolestné a šílený.

bio3


V žádném případě si nedovolím tvrdit, že naše krémy stav Vaší pleti vyřeší, myslím, že to SAMY O SOBĚ nesvedou nyní žádné krémy a kosmetika. Je podle mě skutečně nutné podívat se na problém celistvěji a začít od vnitřku. Pokud tento "přerod", který ale bude také nepříjemný, podpoříte přírodní péčí, bude to fajn. Proti YY (konkrétní přírodní značka) nic nemám, ale obavám se, ze Vámi jmenované přípravky jsou spíše pro pubertální pleť a jsou na Vás v tuto chvíli příliš vysušující a drsné. Moc bych Vám doporučovala zaměřovat se ve vnější péči spíše na HYDRATACI.


Přestat si pleť mýt příšerami s obsahem SLS, nepoužívejte ani přírodní (kostková) mýdla, chce to opravdu něco jemného. Stejně tak krémy atd. musí být hydratační a jemné - doporučuji používat více přípravků na sebe, já (je mi 30 a mám mastnou pleť) si pod naše krémy vždy mažu hyaluronové sérum (fajn má třeba značka YY).


Prostě začít s JEMNOSTÍ. Je to tak jasné a přitom tak těžké - já se doteď někdy přistihnu při tom, jak si pleť dřu, jako by to byl můj trest pro ni za celoživotní trápení. Něco Vám prozradím - kosmetika Vám nepomůže, jen muže podpořit hydrataci a lepší stav pleti, to tajemství je uvnitř - ve zdravém těle a spokojenosti. Mně se pleť rapidně zlepšila, když jsem začala mít ráda sebe samu a začala si sebe vážit.


--- pak je zpráva o Učebnici sebelásky (netřeba opakovat) ---


Co se týče "vyléčení" vnější pleti, tak věřím tomu, že možné je. U mě se zlepšovala cca 4 roky, takže je to dlouhý proces... Ještě Vám možná poradím z osobní zkušenosti: funguje mi krémy střídat, mám jich pořád roztahaných i třeba 6 a každý den je nějak kombinuji, to samé dělám i se séry - ta se dávají pod krémy - kde mám to hyaluronové, ale třeba i s vitamínem C, A apod. Ale u mě je to samozřejmě profesní deformace, pořád něco zkouším.


Odpověď na otázku, jestli používám opravdu jen přírodní krémy: Krémy používám opravdu jen přírodní, i když jinak zas tak striktní nejsem (například jsem tento rok - po 15!!! letech - poprvé dala z ruky make-up od ZZ (konkrétní značka lékárenské kosmetiky), který je jedno velké fuj, ale já jsem mu za mnoho vděčná (nevím, jak bych bez nej přežila pubertu...). Až teď jsem ho vyměnila za přírodní make-up, který skoro nekryje...


--- rozloučení ---

 

A já se loučím i s vámi. Jestli pomůže článek v sebevědomí jen jednoho člověka, tak za to stojí – i když já ho po sobě už radši číst nebudu, protože bych ho taky pak mohla chtít radši smazat, záchvaty upřímnosti mívám jen výjimečně :-)

 

Anet

 

 

newsletter

 

Fotky:

 

Fresh Face

 

Gabi In Wanderland

 

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení