Průvodce péčí o problematickou pokožku - bez žvástů, které jste už slyšeli stokrát

S ošklivou pletí bojuji léta. Přečetla jsem a vyzkoušela kdeco. Pokud i vy bojujete s mastnou, zánětlivou pletí nebo pupínky a nebaví vás pořád dokola číst to samé, ponořte se do tohoto velkého článku od reálné holky s reálnou pletí.

Průvodce péčí o problematickou pokožku - bez žvástů, které jste už slyšeli stokrát

PRAKTICKÝ PRŮVODCE PÉČÍ O PROBLEMATICKOU POKOŽKU – BEZ ŽVÁSTŮ, KTERÉ JSTE UŽ SLYŠELI STOKRÁT


S ošklivou pletí bojuji léta. Je to vlastně asi také jeden z důvodů, proč se celý život obklopuji kosmetikou. Byly doby, kdy jsem ze své pleti byla fakt smutná a doma mě spíše znali se zeleným obličejem, protože zamaskovaná pleťovou maskou jsem si připadala nejlépe. Proto když jsem v šestnácti dostala na akné antikoncepci Diane, byla jsem nadšená. Ale když nad tím zpětně přemýšlím, stejně jsem se nikdy nedokázala dostat do škatulky „normální pleť" – i s prášky se mi pleť mastila a pupínky také nebyly ničím neobvyklým. Ale dalo se to snést...


Pleť byla jediným důvodem, proč jsem se zuby nehty antikoncepce tak dlouho držela, i když jsem o vysazení přemýšlela dlouho. Slyšela jsem spoustu strašidelných příběhů o pleťovém návratu do puberty. Nakonec vidina krásného života bez umělých hormonů převážila můj strach a já po 8 letech s antikoncepcí skončila. Ale měla jsem plán!


Pokud hormonální antikoncepci neberete (nebo UŽ neberete) a svoji pleť byste popsali jako problematickou, aknotickou nebo mastnou, čtete klidně také dál – s touto pletí trávím víc jak polovinu života, tak o ní něco vím :-)

 

VRÁTIT TĚLO DO NORMÁLU


Po vysazení antikoncepce je tělo úplně zmatené. Nejvíce se to projeví na cyklu, který se více či méně rozhodí. A někdy na hodně dlouho... nemít menstruaci půl roku? Bohužel, normálka. Nejedna moje kamarádka se pak ze zoufalosti obrátila na gynekologa, který situaci řešil zase podávím hormonů. Čemuž jsem se chtěla vyhnout, když už jsem si dala hormonální detox. Proto první úkol zněl jasně: co nejdříve uvést tělo do normálu.masky


Pročetla jsem mraky článků, doporučení a diskuzí a rozhodla se vyzkoušet všude chválený přípravek s názvem Gynex od firmy Energy. Na netu toho o něm najdete spoustu a jeho popis je trochu... divoký, řekla bych. Přípravek je dle popisků založen na nejnovějších poznatcích fytoterapie, psychotroniky, krystalterapie a biorezonance, což je dost ezo slov na to vyděsit se a už o něm nechtít nikdy slyšet. Přesvědčily mě recenze a diskuze a hlavně jeho zajímavé bylinné složení.


Nevýhoda Gynexu je relativně vysoká cena + nutnost pravidelného používání (ze začátku několikrát denně). Ale i já jsem se přidala k jeho nadšeným uživatelkám a ráda šířím jeho slávu dál. Třeba to bylo placebo a i tak bych měla menstruaci pravidelnou jako s prášky, ale podle zkušeností známých si to nemyslím... Gynex jsem začala používat opravdu od začátku a samozřejmě, že o pravidelném cyklu jako s prášky si můžu (doteď) nechat jen zdát, ale dokázal během prvního měsíce tělo znormalizovat tak, že menstruace byla na +- týden přesně, nikoliv na +- 3 měsíce přesně.


VNITŘNÍ OČISTA


Spolu s Gynexem jsem každý den zobala minerály, které souvisí s kondicí pleti (určitě to byl selen a zinek, možná jsem ještě jedla křemík) + komplex B-vitaminů. Nekupovala jsem si speciální preparáty, ale ty nejlevnější přípravky z lékárny a ráno tak zapíjela asi 7 pilulí :-).


Mezi další fajn vnitřní záležitosti patří pití pročišťujících čajů. Já si nekupovala žádné speciální směsi, ale pila vlastnoručně nasbírané a nasušené mladé kopřivy + šalvěj. Za chvíli zase začne doba sběru kopřiv, tak vyrazte do přírody na tenhle zázrak zadarmo. Kopřivy se dají sbírat celé, nemusíte se trápit s lovem pouze listů. Šalvěj mám také ze zahrádky a ještě o ní bude řeč, je totiž kouzelná nejen v péči o nitro, ale i o zevnějšek.


JAK TO DOPADLO


Dopadlo to dobře! Totiž tak, že jsem na své pleti vůbec nepozorovala jakékoliv změny, což by někomu mohlo připadat jako špatný výsledek (jak jsem psala, i s prášky jsem měla mastnou, zánětlivou pleť), ale mně – vyděšené z toho, jak moc se pleť může zhoršit – to připadá jako parádní výsledek. Antikoncepci neberu už více jak 4 roky a kromě pití bylinek už dávno nedělám ani nic z výše popsaného, přesto se mi pleť nijak nezhoršila, spíše se mi lepší. Což určitě souvisí s čím dál jemnější a jemnějsí péčí (viz dále) + přibývajícím věkem. I když – jak jsem psala v prvním článku, nápad na tento blog vznikl díky mým zákaznicím, které problémy s pletí trápí i kolem třicítky.


A nyní se již pojďme podívat na praktické tipy na péči o problematickou pleť, které jsou využitelné pro kohokoliv, ať je mu 15 nebo 30.


POŘÁDNÉ ČISTĚNÍ JE ZÁKLAD... ZNIČENÉ PLETI


Čištění pleti je základ, to jste asi slyšeli už mockrát. Já taky - a proto jsem si tak od 14 pleť pořád a pořádně myla a drhla a peelingovala a čistila a... prostě ji mučila. Mučila ji všemožnými přípravky věhlasných lékárenských značek kosmetiky a ve dvaceti se nestačila divit, jak je sakra možné, že se mastná pleť může zároveň i loupat.


Znáte to? Ráno vstanete, samozřejmě si pečlivě vyčistíte pleť a při nanášení make-upu zjistíte, že na tvářích a nose máte takové šupiny, že by se za ně nemusel stydět kdekdo ani s tou nejsušší pletí. Ale samozřejmě se už během chvíle začínáte lesknout, takže se u vás žádná suchá pleť nekoná. Jen je prostě – přesušená.


Všechno začíná u čištění pleti. Většina mycích přípravků je založena na Sodium Lauryl Sulfate/Sodium Laureth Sulfate* (SLS/SLES). To je látka, která z pleti smyje všechnu špínu a všechen maz. Takové přípravky pění jako blázen a dokonale myjí. A taky trochu vysušují... Vlastně ze začátku je to v pohodě, žádné nepříjemné pocity na pleti nepociťujete. Ale pak, po letech mytí se SLS/SLES (nejen obličeje, ale celého těla) najednou po každém umytí se cítíte napjatí, vysušení. A to je ono... léta jsem kůži trápila denním mytím těmito silně odmašťujícími látkami a jak šel čas, vypěstovala jsem si přesušenou, napjatou pokožku, která se ale zároveň nemastí o nic méně, naopak – je mastnější, citlivější, zánětlivější a k tomu ještě šupinatá a napjatá.

 

příroda

Jasný, na tenhle problém už narazily i tyto slovutné kosmetické značky, takže poté, co se umyjete jejich přípravkem pro problematickou pleť, se musíte okamžitě namazat jejich hydratačním krémem, který se ale samozřejmě krásně a rychle vstřebává, nemastí a vůbec je úžasně lehoučký... přece je určený pro mastnou pleť. Takže jste si prvně pleť řádně vysušili a pak šup na ni s pravidelnou dávkou silikonů a parafínu. Ty zajistí pocit okamžité hebkosti a „hydratovanosti" pokožky a my jste spokojeni. Ale kůže nám to nezapomene. Nejdříve jsme ji znásilnili silným vysušením a pak všechen smytý maz, který produkuje pro svou vlastní ochranu, nahradili umělými přísadami z krému.

 

 

* Pozor, v přírodní kosmetice se často můžete setkat s "bratrancem" těchto látek, Sodium Coco Sulfatem, který je prezentován jako jemná varianta SLS. S tím se bohužel z mého pohledu nedá souhlasit, protože jsou si podobní více, než by chtěli. Za mě je tak Sodium Coco Sulfate další silně pěnicí dryják, kterému říkám pro dlouhodobé používání NE.


ZVOLME JEMNOST


Každý ví, že trápit se hlady při dietě je hloupost (tělo si začne dělat zásoby tuku, protože neví, kdy zase dostane najíst). S mastnou pletí je to podobné – vysušování nevede ke snížení produkce mazu, ale naopak – kůže se snaží zásahy zvenčí regulovat, protože přece maz produkuje pro svou ochranu a my jí ho pořád násilím odebíráme. Proto vzniká ta paradoxní situace, kdy cítíme napjatost nebo se dokonce třeba na nose loupeme, ale zároveň se za pár hodin začneme lesknout a třeba se nám i ucpávají póry/dělají pupínky.


Řešení? Zvolme jemnost! SLS/SLES nechť je součástí jaru na nádobí nebo pracích prášků, ale ne výbavy naší koupelny. Volme jemnější varianty mycích přípravků (místo SLS/SLES se dá jako mycí látka použít třeba Lauryl Glucoside nebo Sodium Cocoyl Glutamate) a nepoužívejme krémy, které „naoko" vytvoří pocit hebké, zdravé pleti (to dělají silikony a parafín). Oboje zaručuje (skutečně) přírodní kosmetika, ve které se s těmito složkami nesetkáte.

 

jíly

Samozřejmě na odličování existuje spoustu dalších přípravků – oleje, micelárky a tak. Vzhledem k tomu, že se odličuji ve sprše, používám výhradně přírodní mycí gely + pak pleť dočišťuji květovou vodou s kapkou alkoholu/pleťovou vodou. S micelárkami nemám moc dobré zkušenosti, ale pravda je, že když už jsem je zkoušela, tak to byly konvenční výrobky z drogerie. Jsou to sice úžasní pomocníci - třeba když se jede na výlet, ale vždycky mám po pár dnech používání pocit, že mi používání ucpává póry.

 

Co se týče květových vod, tak ty úplně nejpřírodnější doplňuji trochou lihu (třeba Alpy), protože ráno si pleť čistím jen jimi a mám pocit, že vše nevyčistí (a navíc si už tu kapku lihu mohu dovolit, protože se mi pleť už dávno neloupe).*

 

* Edit: Líh si do květových vod už nepřidávám, jak jsem zjistila při nedávných pokusech s mikrobiologickými stěry na své vlastní kůži, tak ráno na ní (pokud byla předchozího večera dobře opečována) není co čistit - a proto květová voda naprosto postačuje. Kdyby vás tyto pokusy zajímaly, mrkněte na náš Instagram, kde ve výběru Stories najdete téměř 45 minut povídání ve videích s názvy Žijí mezi námi I. a Žijí s námi II.

 

Co se týče čištění pleti, shrnutí je tedy takové, že je samozřejmě důležité a je to opravdový základ, ale mělo by se provádět s citem. Večer si make-up odličuji ve sprše s použitím mycího gelu + pak pomocí tamponku pleť potěším květovou vodou bez alkoholu. Ráno si čistím pleť pouze květovou vodou.

 

OLEJE JSOU NOVÉ KRÉMY

 

Po čištění pleti přichází na řadu krém. Možná jste již slyšeli o nahrazování konvenčních krémů rostlinnými oleji – teď se mi tato péče dokonce zdá být hodně trendy a přečtete si o ní v kdejakém módním magazínu. Nebo tuto možnost třeba neznáte a připadá vám jako hloupost – natírat si na už tak dost mastnou pleť další olej?


Hlavní myšlenka spočívá v tom, co jsem popsala výše – když budeme pleť všemožně vysušovat, lekne se a bude produkovat o to více mazu. Naopak, když o ni budeme pečovat malým množstvím vhodných olejů, bude „ukonejšená", díky olejům se v pokožce uzamkne její přirozená vlhkost a ta pak bude působit hydratovaně (pozor, oleje samy o sobě nehydratují – tedy nepřinášejí do pleti vodu, ale co umí je právě „uzamykání" vlastní vlhkosti v pleti).


Mezi známé „suché" oleje (nemasticí) patří olej z hroznových jader nebo jojobový. Pokud byste ale chtěli svoji pleť opravdu potěšit, doporučuji zkusit „komplikovanější" oleje - konopný, chia, pupalkový nebo brutnákový. Komplikované jsou proto, že „zapáchají" (trochu jako rybí tuk) a hlavně rychle žluknou. Je tedy nutné je skladovat ideálně v lednici. Také na pleti nejsou tak „lehké" a příjemné – prostě mastí, ale jednou za čas je použít na spaní jako kúru je fajn. (Zbytek můžete sníst – viz dále).


Hlavní trik při používání olejů v péči o pleť je jejich nanášení v malém množství a na vlhkou/mokrou pleť. Třeba poté, co vylezete ze sprchy nebo si pleť vyčistíte květovou vodou. Popřípadě ji můžete před použitím poprášit termální/květovou/pleťovou vodou ve spreji.


A pak je tu ještě jeden přírodní poklad, který je blízkým příbuzným olejů – rostlinná másla. Bambucké máslo, kokosový tuk, mangové máslo (a další) se od olejů liší svým chemickým složením, díky kterému jsou na rozdíl od tzv. ztužených tuků přirozeně tuhými. A jsou prostě boží – jak píšu ve článku o bambuckém máslu, možná jste od babičky slyšeli, že si celý život maže sádlem a je spokojená. Rostlinná másla umí pokožce poskytnout podobně příjemný pocit a výživné vlastnosti, ale jsou získávána bez zabíjení zvířat + na rozdíl od mnoha olejů nežluknou = nesmrdí.


Pro mě je používání samostatných olejů nepohodlné – všude tečou, jejich lahvičky jsou dříve nebo později pěkně „opatlané", ty kvalitnější rychle žluknou a na pleti zapáchají. Proto jsem vyvinula krémy, které jsou ale vlastně oleji :-) Spojují v sobě výhody příjemného používání s popsanými benefity másel a olejů. A přímo pro sebe – člověka s mastnou, zánětlivou, ale zároveň přesušenou pletí, jsem před lety vymyslela tyto dva krémy: „Anti-pupínek" (s konopným olejem a třemi esencálními oleji proti akné - šalvějí, mateřídouškou a tea tree) a krém Citronová meduňka, obsahujcí jeden z nejdražších esenciálních olejů světa (meduňkový).

 

Pro ty, kdo dávají před prudce svěží vůní citrusů přednost spíše uklidňující bylinkové vůni pravé levandule, je možné Citrnonovou meduňku vyměnit za krém Arganový olej, levandule. Tento krém je můj osobní favorit, protože levandule umí kromě pupínků zázraky i s dalšími problémy: zmizíkuje zarudnutí, dá se použít jako balzám po holení třísel, na jizvy, poničené ruce (např. hojící se řezné rány) atd.

meduňka

 

To, co jsem od krémů chtěla, je jasné: nebudou ucpávat póry, nebudou způsobovat akné a zároveň budou mojí pleť dělat vláčnou, hebkou a ta mi už nikdy nebude šupinatět.

 

Na marketech se potkávám s živými zákaznicemi :-) a nestačím se divit, kolik žen okolo 30 let má podobný typ pleti jako jsem mívala sama: mastnou, lesknou se, tu a tam nějaký pupínek, ale zároveň se cítí být suchými a loupe se jim třeba nos nebo tváře. Takovým ráda doporučím krém s meduňkou, který i přes to, že se jedná o 100% másla a oleje, nemastí a již po 10 minutách je možné nanést make-up. Pokud má některá ze zákaznic akné, doporučuji tento krém používat na den a na noc nanášet hutnější, mastnější „Anti-pupínek". Ten není sice tak lehký jako meduňkový krém, ale ráno se probudíte s „hydratovanou", vláčnou pletí. A když tyto krémy budete používat déle a přestanete se umývat přípravky s SLS/SLES, už nikdy nebudete muset ráno řešit „šupinatý" problém.

 

OČISTA ZEVNITŘ


Jak jsem psala na začátku článku, celý plán na udržení pokožky v normálu po vysazení antikoncepce spočíval vlastně ve vnitřní očistě. Minerály a vitaminy jsem brala pro jistotu, po pár měsících jsem s tím přestala, protože mám tendence jíst zdravě a vyváženě (doufám...).


Zatím se neprokázalo, že čokoláda zhoršuje akné. Ani jsem nikdy nezkoumala, jestli se pleť v době menstruace nezhoršuje třeba také proto, že se láduji kily čokoládových dortů. Možná jo :-) Co je ale asi každému jasné – kvalitní strava dělá divy, a to nejen s pletí. Pokud patříte mezi hříšníky, co se celý den napájí kolou light a večer tomu dají korunu v podobě pytlíku brambůrků (a přes den skoro nejedí), nedivila bych se, kdyby vás trápily závažnější věci než je akné (např. tloušťka a s ní související nemoci).


Mezi varování, které nám říkají, že něco není v pořádku, patří bolesti břicha, zácpy/průjmy, náhlé světlé skvrnky na nehtech, vypadávání vlasů, zašedlá pleť, opary a tak. Určitě to ne vždy musí souviset s jídlem, ale často to tak je.


Tady bych ještě upozornila na možnou nesnášenlivost lepku nebo laktózy. Hlavně tedy mléčné produkty jsou často s problematickou pletí spojované, už jsem slyšela několikrát příběhy, kdy ženy kolem 30 a výše trápilo pořád (docela závažné) akné a po vysazení mléka atd. se jim pleť sama rapidně zlepšila. Nechci šířit lepkovo-laktózovou hysterii :-), ale sama jsem asi před třemi lety téměř vysadila lepek (ne 100%) a je to bezva – zmizely střevní potíže + jsem samovolně docela dost zhubla. Efekt na pleť nevím, byla to celkově doba plná změn, tak nemohu soudit.


Výše jsem psala o pití kopřivového a šalvějového čaje, což je radůstka, kterou jsem si v jídelníčku ponechala. Celkově si myslím, že je důležité pít a to kvalitně – ideálně vodu, což já třeba moc neumím, tak piju bylinné a zelené čaje.


Také určitě nic nezkazíte, když si jednou denně dáte lžičku kvalitního rostlinného oleje s vysokým obsahem omega-3 kyselin, které toho umí spoustu a ve stravě nejsou úplně typickou složkou. Jsou spojované se schopnostmi léčit pleť – ať už aknotickou, ekzematickou, šupinatou a loupající se. Mezi oleje s vysokým obsahem této složky patří výše zmíněné (konopný, brutnákový, chia, pupalkový – a samozřejmě můžeme jíst i rybí tuk).

 

NESOURODÉ TIPY NA ZÁVĚR


A pár tipů na závěr:


- Šalvěj není skvělá jen pro pití, ale dá se skvěle využít i pro péči o pleť. Uklidňuje a odbarvuje (!) zarudlou pokožku, což se dá využít po domácím – ehm – hloubkovém čištění (ano, ano – nic takového samozřejmě nikdo oficiálně neděláme :-). Stačí si připravit silný šalvějový čaj – 15 minut nechat v uzavřené nádobě louhovat lístky ideálně domácí šalvěje – a pak v něm namočit vatové tampony, lehce vyždímat a pak si je přiložit na celý obličej jako masku. Třeba po 10 minutách lze ještě jednou tampony vymáchat v čaji a opět nanést na obličej. Efekt je neuvěřitelný!


- Obecně před používáním jakýchkoliv masek nedoporučuji používat přípravky (pleťové vody) s lihem, ten stahuje póry, což není pro následné vstřebávání masky žádoucí. Mnohem lepší je před nanášením masky využít horké vody (třeba s přidáním bylinek nebo kapky (!) esenciálního oleje) a pod utěrkou se nad hrncem 10 minut „potit".

 

matující ubrousky biorythme

- Přípravků pro likvidaci jednotlivých pupínků jsem už vyzkoušela mraky. To jsou taková ta udělátka, která si nanášíte přímo na jednotlivé pupínky a čekáte, že tam ráno nebudou :-). Doporučuji jich mít doma více a měnit je, přijde mi, že po čase funkčnost klesá. Dobré zkušenosti mám s přípravkem na předpis od lékaře Dalacin T (není to žádná příroda...) a pak jeden super tip: v dlani smíchat kuchyňskou jedlou sodu s kapkou propolisové tinktury (nebo pleťové vody s alkoholem), vytvořit „kašičku" a tu nanášet na jednotlivé pupínky (na noc, sice z vás většina opadá a budete to mít na polštáři, ale funguje to!)


- Pokud vás přes den trápí mastná, lesklá pleť a nechcete se neustále pudrovat (což mimochodem podle mě není k aknotické pleti úplně přívětivé – několikrát za den „zapracovávat" mastotu a špínu zpět do pleti), jsou skvělým řešením speciální papírové ubrousky, které se na pleť lehce přiloží a odsají přebytečný tuk bez zničení make-upu. Dají se koupit za cca 80 Kč v DM drogerii nebo Tetě (ve stojanech s jejich „levnými" značkami líčení, nevím, jak se přesně jmenují :-).

 

EDIT 2023: Tyhle ubrousky jsou pro mě jakožto majitelku mastné pleti takové "must have", že jsem se po mnoha letech rozhodla zařadit je do našeho sortimentu. Na rozdíl od většiny na trhu nejsou vyrobené v Číně, jsou opravdu pevné a na celý obličej bohatě stačí pouze jeden kousek, takže vydrží na dlouho.

 

PSYCHIKA, TA PSYCHIKA...

 

Na úplný závěr musím ještě zmínit vliv psychiky na stav pleti: zatím existuje jen pár studií, které tyto dvě věci dávají jasně do souvislosti, ale vlastně ani ty pořádně neodhalily mechanismus vlivu stresu a černé mysli na akné. Jisté ale je, že spolu tyto dvě zdánlivě nesourodé věci souvisejí více, než bychom si přáli: nakonec, je jen málo nemocí, se kterými se naše "duše" nedá spojit.

 

Ráda bych vás proto přizvala k přečtení si článku, ve kterém poodkrývám svoji psychiku a kterým bych vás ráda nakopla  k tomu, abyste o svém těle a pleti začali uvažovat maličko jinak než dosud - protože i když je naše pleť plná akné, pořád je to zázračný orgán, který dokonale plní svou funkci (ochraňovat nás).

 

Možná, že ve vás článek zasadí malé semínko sebelásky, která - ač dnes již tak zprofanovaná - je možná tím skutečným klíčem k uzdravení se.

 

 

 Fotky: Adobe Stock a archiv Biorythme

 

 

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení