3 největší chyby v péči o pleť v zimě

... aneb také věříte tomu, že vám v mrazu krém s obsahem vody na obličeji zamrzne?

3 největší chyby v péči o pleť v zimě

3 největší chyby v péči o pleť v zimě

aneb také věříte tomu, že vám v mrazu krém s obsahem vody na obličeji zamrzne?

 

Zima může být poměrně náročné období i pro pokožku, která je jinak neproblematická: svoje dělá suchý vzduch, přetopené místnosti, venku je naopak mráz... Pnoucí a šupinatá pleť se tak dá "vyčarovat" rychleji, než si myslíme.

 

3 chyby v péči o pleť v zimě

Často se setkávám s těmito 3 chybami v zimní péči o obličej:

 

1. ❄️ Pleť se nám méně mastí a leskne, proto máme pocit, že se nemusí čistit tak důkladně jako v parném létě.

 

‼️ Chyba. Zima je naopak obdobím, kdy je ve vzduchu více špíny než v létě (zejména díky topení). Zkuste si večer po celém dni otřít obličej tamponkem navlhčeným v micelární vodě nebo toniku s lihem. I když jste pleť ráno řádně opečovali a neměli na obličeji make-up, tampon bude šedo-černý, fuj. Pleť je tedy opravdu třeba čistit každý večer, ať už se líčím nebo ne.

 

Zajímá vás, jak na to? V tomto článku najdete kompletní přehled jemné, minimalistické rutiny, kterou sama praktikuji.

 

2. ❄️ Chladné počasí svádí k dlouhému sprchování se pořádně horkou vodou. Já ho miluji a občas vylejzám s červenými fleky různě po těle.

 

‼️ Ne, horká voda na pleť bohužel nepatří - ani v létě, natožpak v zimě, kdy je pleť obecně citlivější a náchylnější k podráždění. Stejně tak není ideální používat horkou vodu pro mytí vlasů.

 

S citlivostí pleti se pojí i potřeba vyšší ostražitosti, co se týče používání různých koncentrovaných aktivních látek (např. různé exfoliační kyselinky): To, co pleť zvládá obvykle, může být najednou problém, tak s citem.

 

hydratace je důležitá i v zimě3. ❄️ Možná věříte tomu, že je v zimě nevhodné používat pleťové krémy a séra s obsahem vody, protože ta v mrazu na obličeji zamrzne a pokožku poničí.

 

‼️ Hydratace je v chladném období důležitější, než kdykoliv jindy a pozornost by jí měly věnovat i typy pleti, které nedostatek vláhy jinak obvykle příliš netrápí (např. mladistvá pleť).

 

S tím se pojí také fakt, že v chladnějším počasí občas zapomínáme pít - ale i nyní platí, že nejlepší hydratace je zevnitř... Tak si udělejte k práci třeba konvičku s čajem, ať máte pití na očích.

 

 

Pojďme se nyní podívat na hydrataci v zimě trochu detailněji:

 

bio Pleť v mrazivém počasí a při častém střídání teplot (vytopená místnost vs. venek) hydrataci potřebuje a měl by ji do rutiny zařadit téměř každý.

bio Ale je zásadní vědět, že na hydratační prostředky (viz dále) patří v zimě ještě další vrstva, která zařídí právě to, abychom si péčí nezpůsobili po vyjití do mrazu paseku - touto vrstvou může být krém s větším podílem výživných složek, než třeba v létě; případně samotné rostlinné oleje / pleťové balzámy bez vody.

bio Pleť nedostatečně chráněná před mrazem / střídáním chladu a vytopených prostor se projevuje např. pnutím, praskáním, šupinatěním, déletrvajícím zarudnutím, svěděním atd. Pokud cokoliv z toho pozorujete v návaznosti na zimní období, uvažovala bych o zavedení dua "hydratační prostředek + výživná vrstva nahoru" do vaší rutiny. A nemusí se to týkat pouze pokožky obličeje, takto mohou reagovat i ruce a další části těla.

 

Hydratace je základ

aloe vera je fajn podklad

 

bio Co poslouží jako hydratační prostředek?

bio Aloe vera gely

bio Hyaluronová a další séra (která mají ve složení vodu /Aqua/ nebo lépe květový hydrolát /Flower Water/)

bio Obvyklé hydratační krémy (emulze olej ve vodě, což je 95 % krémů na trhu)

bio Pak sem samozřejmě patří i čisté hydroláty nebo termální vody - ale ty bych pro toto náročné období nepovažovala za dostatečné (při použití pouze jich jako jediného hydratačního přípravku)

 

bio A co na hydratační přípravek nanést potom?

bio Klidně emulzní krém, ale ne tak lehký jako obvykle (tedy ve složení hledat na předních místech výživné látky jako rostlinné oleje, squalane, případně níže ve složení ceramidy atd.)

bio Jednodruhové rostlinné oleje (tady je potřeba dobře volit, aby seděly vašemu typu pleti)

bio Připravené synergické směsi olejů a másel / balzámy bez vody pro konkrétní typ pleti: 

 

výživné krémy od biorythmeSmíšená pleť: Vyživující, ale zároveň úžasně zklidňující krém s levandulí (která si poradí s občasnými pupínky i zarudnutím)

Mastná pleť: Náš bestseller, krém Citronová meduňka, který svoji svěží vůní oživí nejen pleť, ale také náladu

Zralá pleť: Výživný poklad s hlubokou smyslnou květinovo-meditační vůní

Citlivá, ekzematická pleť: Krém s olejem z granátového jablka, který je vhodný i pro tu nejcitlivější pokožku

Suchá pleť: Krém, který každého překvapí božskou texturou, ale také nepopsatelně krásnou vůní pravé vanilky

Akné: Hvězda, která nezhasíná, to je náš Anti-pupínek - nevoní, ale opravdu pomáhá. I v zimě...

 

 

Na co si dát pozor nejen v zimě:

 

bio I v zimě bych ctila svůj typ pleti. Určitě bych mastné najednou nezačala ordinovat krémy pro suchou a zralou pleť. Maximální posun bych udělala například od krému pro  "mastnou" ke krému na "normální" pleť.

 

bio Dobře zvolené oleje a balzámy na pleť jsou v této době báječné z toho důvodu, že zároveň ctí typ pleti, ale zároveň jsou dostatečně výživné a ochranné. Je třeba upozornit na to, že používat na obličej POUZE oleje / balzámy (bez předchozího ošetření hydratačním přípravkem) je nevhodné po celý rok (důvody najdete v tomto článku), ale právě zima je období, které se vám při tomto zvyku opravdu rádo pomstí a místo vyživené, naducané pleti vám připraví šupinky a pnoucí pleť.

 

Jak to máte s pletí v zimě vy? Moc mě zajímá, jestli se vám kvalita pleti v tomto období mění nebo zůstává její stav stejný po celý rok - podělte se o to třeba e-mailem!

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení