Akné: Jak se ho zbavit?
Značky
Zakladatelka Biorythme (sama zápasící s akné více než 20 let) se podělila o zkušenosti, které pomohou, ať je nám 15 nebo 40. Opravdu akné vyzmizíkuje kosmetika? Jak souvisí sebepřijetí a psychika s problematickou pletí? Jak se připravit na vysazení hormonální antikoncepce? A mnohem více...
Akné: Jak se ho zbavit?
O stravě, hormonech i sebelásce
Přinášíme vám přepis nejposlouchanějšího dílu našeho podcastu, ve kterém byla hostem Anet, zakladatelka Biorythme. Sama se s problematickou pletí potýká od svých jedenácti let - a jak přiznává, akné je jedním z důvodů, proč značka Biorythme vlastně vznikla. A s ní jeden z jejích best-sellerů: krém Anti-pupínek na problematickou pleť, jehož výsledky můžete vidět díky naší zákaznici, která se o ně s námi podělila e-mailem.
Bylo by ale krátkozraké věřit, že tak komplexní problém, jakým akné je, vyřeší sám o sobě pouze krém. Proto na problematiku Anet v tomto dílu nahlédla z celostního pohledu, nastínila různé příčiny i řešení, protože akné, beďary, uhry - nebo jak tomu chcete říkat - se už dávno netýkají pouze teenagerů. Naopak, čím dál více postihují i ženy ve zralém věku. Právě ony se na Anetu často obrací s žádostí o pomoc s péčí o svoji problematickou pleť.
Podcast převedla do psané formy Katka Vávrová.
Co je akné?
Jedna z výstižných definic uvádí, že akné je neinfekční chronické zánětlivé onemocnění, které je multifaktoriální. To znamená, že se nestačí zaměřit na jednu konkrétní příčinu, ale může ho způsobovat mnoho potenciálních faktorů. Vliv na jeho výskyt má genetika, hormony, psychika i naše vnitřní zdraví. Kosmetika může v likvidaci tohoto problému působit méně, než by se mohlo na první pohled zdát. Pleť neléčí, to musí přijít ze vnitřku nás: v ideálním případě hezký stav pleti ale podporuje - nebo jí alespoň neubližuje.
Který z potenciálních faktorů (o kterých bude celý tento článek) způsobuje akné právě vám? To si musíte ověřit trpělivým a postupným zkoumáním sami na sobě. Následující text vám přehledně nastíní oblasti, na které se při hledání "vaší" příčiny můžete zaměřit.
Akné je úzce spojeno s mazovými žlázami, proto se vyskytuje všude tam, kde jich je hodně – pokožka obličeje, hrudníku, zad a ramen, někomu se akné dělá dokonce i na pažích. Největší množství mazových žláz je na obličeji, v průměru 400 – 900 na cm2. Mazová žláza se nachází u každého folikulu (který si můžete představit jako pór, z něhož vylézá malý chloupek / na pokožce hlavy pak vlas). Tato žláza vyrábí maz a tím zajišťuje, že naše kůže není vysušená, neloupe se.
Je pravda, že zatímco někdo o svých mazových žlázách ani neví, jsou pak i nešťastníci, kterým žlázy mazu produkují skutečně nadbytek. Když se k této nadprodukci přidají další faktory, které jmenujeme níže, mohou se vývody žláz ucpat, zanítit - a akné je na světě. Nejméně závažnou formou jsou komedony (všem známé černé tečky), dále pustuly a papuly (které se podle výzkumů objevily alespoň jednou za život na tvářích 85 – 100 % populace). Nejtěžší formou akné je pak to hrbolovité, bolákovité - „podkožní věci", kterých čím víc se snažíme podomácku zbavit, tím je to horší a následně vznikají jizvy.
I přesto, že by se mohlo zdát, že se celý problém vyřeší likvidací mazu, je třeba uvědomit si, že maz je náš přítel, a to i u mastné a aknotické pokožky. Jeho opakováné smývání agresivními čisticími přípravky nevede k normalizaci produkce, dokonce nevede ani k pleti bez pupínků. Čeho se ale po pár letech pravděpodobně při takové péči dočkáme, to je pleť pořád s pupínky, ale přesušená a šupinatá. O tom ale až za chvíli.
Co způsobuje zvýšenou tvorbu mazu?
Hormony: Akné je úzce spojené s nadprodukcí mužských pohlavních hormonů (androgenů), a to i u žen. Když se k tomu přidá zvýšená aktivita enzymu alfa-5-reduktáza, který máme všichni přirozeně v pokožce, tak z testosteronu (mužský pohlavní hormon) vznikne dihydrotestosteron a kombinace těchto dvou hormonů způsobuje výskyt akné. Právě z tohoto důvodu na akné příznivě působí hormonální antikoncepce, ve které se naopak vyskytují hormony ženské, které proti těmto mužským proti-působí (o vlivu HA na pleť si ještě povíme).
Bakterie na kůži: Dalším faktorem, který má značný vliv na stav naší pleti jsou bakterie. Dříve se mělo za to, že akné způsobuje bakterie Propionibacterium acnes (dnes označovaná jako Cutibacterium acnes), která žije na kůži nás všech (nejen aknotiků). Vědci se domnívali, že pokud máte rozvinutý kožní maz, tato bakterie ho začne jakýmsi způsobem štěpit, a to způsobí akné. Ale protože je tato bakterie dnes již velmi dobře prozkoumaná, názor vědců se vyvinul k závěru, že s největší pravděpodobností hlavní příčinou akné není. Naopak se má nově za to, že stav naší pleti ovlivňuje celková ne/rovnováha kožního mikrobiomu (to je souhrnné označení pro mikroby, kteří na naší pokožce žijí - i ty "hodní", i ti "zlí").
Výše zmíněné jevy popisují vznik akné v nejpřímější podobě - dějí se přímo na pokožce, proto by se mohlo zdát, že když tyto příčiny vyřešíme (například "vybijeme" špatné mikroby antibiotickými mastmi), problém se ihned vyřeší. To je často pravda, bohužel je to ale řešení krátkodobé (mast přestane po pár týdnech fungovat tak perfektně jako tomu bylo na začátku) a neholistické - jak jsme si řekli, akné je multifaktoriálním onemocněním, kde je většina příčin schována nikoliv v pleti, ale uvnitř našeho těla - v psychice, hormonech nebo třeba vnitřních orgánech.
Odhalování "našich" příčin je o to složitější, že u každého z nás může být toto nepříjemné onemocnění kombinací několika z nich, proto je zjišťování skutečných důvodů většinou na dlouhé lokte. Níže uvedené příčiny vnímejte jako návrhy - jsou to oblasti, na které se můžete, pokud s vámi zarezonují, zaměřit. Rozhodně to není tak, že když má člověk akné, tak má problém se VŠEMI jmenovanými faktory - kdyby tomu tak bylo, tak jsme komplexně nemocní, spíše než lidé bychom byli polorozpadlí zombíci... což samozřejmě nejsme. Proto si každý musí sám říci, co by se právě jeho mohlo týkat a po stopách jaké oblasti se vydá hlouběji.
Co tedy dále působí na vzhled pleti?
Psychika: Málokdo z nás si uvědomuje, jak moc se stav naší mysli odráží na vzhledu pokožky. Ve vědeckých studiích o akné je psychika (konkrétně stres), jmenován jako jeden z možných faktorů téměř vždy, ale vždy jen okrajově - zatím se neví, jakým mechanismem se akné při stresu tvoří, proto je mu věnována jedna, dvě věty a jde se dál. Bohužel zatím neexistuje mnoho studií, které by zkoumaly přímý vliv psychiky (stresu) na akné. Anet se podařilo vyhledat jednu, které se zúčastnilo 4,500 pacientů, z nichž 55 % subjektivně potvrdilo, že se jim stav pleti zhoršuje přibližně 2 dny od nějaké velké emocionální zátěže, např. zkoušky, stresu ve škole nebo při rodinných problémech. Z vědecké studie je také patrné, že akné prokazatelně zhoršuje i zlost, ovšem i tady jsou důvody zatím neznámé. Předpokládá se spojitost s hormony, které se při vzteku nebo stresu vyplavují a tím mění prostředí v našem těle.
Více studií poukazuje na opačný případ: jaký důsledek na psychiku má právě akné. Zde je skutečně prokázané, že lidé trpí neurotickými stavy, úzkostmi nebo sociální fóbií. U aknotiků je také zjevná vyšší nezaměstnanost, protože se za sebe často stydí, takže je pro ně složité zařadit se do pracovního procesu.
I na Anetinu psychiku mělo akné značný vliv. Problémy s pletí má od svých jedenácti let. V té době byla vášnivou čtenářkou tehdejších časopisů pro teenagery, ve kterých se jednou objevil článek radící, jak ze své „vady na kráse" udělat přednost. Jako vzor byla uvedena populární zpěvačka Madonna, která má celý život mezírku mezi předními zuby. Tehdy si Anet říkala, že přeci není možné akné srovnávat s nějakou nezávažnou, "hloupou" dírkou mezi zuby. Ať se snažila, jak chtěla, nepřišla na jedinou myšlenku, jak by jí akné mohlo posloužit do života. Akné pro ni bylo peklo, pomsta rodičů i osudu. A přesto jí nakonec změnilo život, protože právě díky němu se začala zajímat o kosmetiku, od které pak byl jen krůček ke studiu chemie. Prostě kdyby nebylo akné, Biorythme by prý určitě nevzniklo. Tímto příběhem by chtěla dodat trochu pozitivního smýšlení lidem, kteří (stejně jako ona dříve) nevidí na svém problému za mák dobrého. Jasně, že ne každý musí kvůli svému akné vystudovat chemii, ale když nic jiného, akné nám přinese seberozvoj, protože nás konfrontuje s temnými stránkami naší psychiky.
Kdy přišel v Anetině životě zlom, při kterém si uvědomila, že se může mít ráda i s aknotickou pletí? Bylo to díky knize Učebnice sebelásky, ve které autorka hezky vysvětluje, že by si člověk měl vážit svého těla ne proto jak vypadá, ale proto, že 24 hodin denně plní stovky složitých funkcí - neustále, odpovědně, bez nároku na pochvalu nebo honorář. Je třeba si zvědomit, že hodnota našich nohou nespočívá v tom, že jsou dlouhé a hezky se na nich vyjímají kraťásky - spočívá v tom, že nás denodenně bezpečně nosí. Hodnota prsou nespočívá v tom, že jsou velká a pevná, ale v tom, že jednou tu budou pro naše dítě. A stejně tak hodnota pokožky se netvoří její čistotou a mladistvým leskem, ale tím, že je to přirozená bariéra mezi vnitřním tělem a vnějším prostředím, a i s akné nám oddaně slouží - naopak možná ještě lépe než pokožka bez akné, protože i přes poškozenou pleť svoji bariérovou funkci zvládá skvěle. Když si člověk uvědomí, co pro nás naše tělo všechno dělá, musí být prostě okouzlený sám sebou.
Genetika: Dalším faktorem je genetika, kterou nikdo z nás bohužel neovlivní. Přesto hraje velkou roli - je pravděpodobné, že když oba rodiče mají problematickou pleť, budou ji mít i děti. Ale není to vždy pravidlo - Aneta se svou sestrou Jenny jsou tím jasným důkazem (Jenny má pleť jako miminko).
Strava: Určitě vás napadne, jestli existují konkrétní potraviny, které ovlivňují stav pleti. Nejčastějším podezřelým bývá čokoláda, o které mnoho lidí tvrdí, že jim stav pleti zhoršuje. Anet vyhledala studie, které se (nejen) touto pochutinou zabývají. Jejich závěry jsou rozporuplné - existují takové, které toto tvrzení potvrzují, ale i takové, které ho vyvracejí. Anet pak dále uvedla další velkou studii zkoumající subjektivní pocity tisíců lidí. Velké množství účastníků potvrzovalo zhoršení pleti právě po čokoládě, další v pořadí byla pizza, následovaly sycené nápoje a hranolky. Co se ale zdá být v souvislosti se stravou jednoznačné, to je negativní vliv rychlých cukrů (cukrovinky, sladké nápoje, různé sladké pečivo) na pleť. S nimi se pojí pojmy, které byly v těchto studiích zmiňované často - glykemický index, vysoké BMI, inzulinová rezistence. Pokud máte například s hladinou inzulinu potíže, zkuste si vyhledat možnou souvislost právě s akné. Podle studií se zdá, že by tam mohla být (Anet toto téma více nezkoumala).
Mléko: Zpětné vazby od dospělých zákaznic ukazují, že se jim často přestalo po vysazení mléčných produktů tvořit boulovité akné. Na první pohled by se mohlo zdát, že nejproblematičtější bude mléčný cukr (laktóza), ale k tomu Anet nenašla příliš podložených informací. Největší spojitost byla prokázaná s hormony, které kravské mléko přirozeně obsahuje (je to mateřské mléko a telátka tyto hormony potřebují, s tím se pojí skutečnost, že studie ukazují, že BIO mléko obsahuje těchto hormonů ještě více, protože jsou v tomto typu zemědělství krávy "spokojenější").
Lepek: Zajímavým Anetiným objevem bylo, že nenašla žádné vědecké podklady, které by zkoumaly spojitost lepku s aknotickou pletí. Přesto jsou lidé, kteří by na spojení vysazení lepku a lepší pleti přísahali. Proto Anet nabídla svou myšlenku, že pokud někdo vysadí lepek, pak zákonitě přestane jíst potraviny jako bílé pečivo, koláčky atd. - a tím výrazně sníží příjem výše zmíněných rychlých cukrů, což může mít za následek také zlepšení stavu pleti.
Dalšími potravinami, které prokazatelně zhoršují akné, je sůl (i jód), z dalších "hříchů" jsou to pak cigarety. Naopak ohledně vlivu alkoholu na akné existuje zatím jen málo studií, takže nelze s jistototu říci, jestli jeho užívání škodí.
Podporovat hezkou a zdravou pleť lze i doplňky stravy: S dobrým vlivem na akné jsou nejčastěji spojovány vitamíny A, E (oboje jsou antioxidanty) a vitamín D (podporující všeobecně imunitu). Prospěšné pro krásnou pleť, vlasy a nehty jsou pak jednoznačně minerály zinek a selen. Také je vhodné doplňovat vitamín B2, B5 a zvýšit podíl vlákniny. Ti, kteří mají problémy se střevy, by také mohli zařadit probiotika. Střeva jsou se stavem pleti obecně spojována často, takže neuděláte chybu, když se zaměříte na jejich celkovou detoxikaci. Naopak pozor na vitamíny B6 a B12, které by mohly podle vyjádření jednoho z českých dermatologů akné zhoršovat (ve vyšších dávkách).
Hormonální nerovnováha a antikoncepce: Před patnácti lety, kdy antikoncepci řešila Anet, bylo běžné dívkám automaticky předepisovat antikoncepci ještě před začátkem pohlavního života - jako léčbu akné. Anet tehdy nebyla výjimkou, antikoncepci tedy začala užívat právě kvůli stavu pleti. V té době se o vedlejších účincích a vážných dopadech na zdraví v důsledku užívání těchto pilulek moc nemluvilo. Anet se o možných závažných nežádoucích účincích dozvěděla po mnoha letech, ale i tak se dlouhou dobu bála léky vysadit. Měla oprávněný strach, že se jí stav pleti zase zhorší. Je důležité uvědomit si, že po vynechání pilulek nastává určitá „přechodná doba", během které se o sebe člověk musí vědomě starat, jinak zase skončí u gynekologa.
Při přechodu z antikoncepce volila Anet cestu zdravé stravy, potravinových doplňků a bylinných čajů (kontryhel, řebříček, drmek obecný – určitě se ale o jejich použití poraďte s lékařem nebo bylinkářem). Více si můžete přečíst ve článku Proč jsem řekla sbohem hormonální antikoncepci.
Pro upřesnění, stav pleti neovlivňuje pouze antikoncepce, je samozřejmě ovlivněn celkovým stavem hormonů. Je normální, že se každé ženě hormonální profil během života mění - souvisí například se životním stylem, stresem, znečištěným životním prostředím, stravou, těhotenstvím, kojením, stavem po porodu atd. Bohužel, hormonální nerovnováha, která se mj. může projevovat i výskytem akné, je u žen častá. To, že se týká i vás, může naznačovat například nepravidelná a bolestivá menstruace. Také asi nikoho nepřekvapí při velkých životních změnách (vysazení antikoncepce, již zmíněné těhotenství, porod a kojení). Akné je také někdy dáváno do souvislosti se syndromem polycystických ovárií.
Jak se o svou pleť (ne)starat zvenčí?
Na úvod je třeba říct, že pokud nějaká kosmetická značka slibuje, že její výrobky akné vyléčí, tak je třeba být na pozoru - kosmetikou můžeme pleti pomoci, aby se v ní znormalizovaly procesy, které jsou možná rozhozené, ale vždy je nejpve nutné řešit vnitřní příčiny. Sama kosmetika akné zcela a TRVALE vyzmizíkovat nedokáže.
Na Anet se často obrací ženy ve věku 20 - 40 let, které mají poničenou pleť a nevědí, co s ní. Nejen, že trpí pupínky, ale k tomu je jejich pokožka přesušená, napjatá, na některých místech se může i loupat (což je velký problém, když chceme nanést hezky make-up nebo pudr - se šupinatou pletí to prostě nelze udělat).
Často si myslí, že pro svoji pleť dělají to nejlepší - používají speciální přípravky pro mastnou a problematickou pleť, mnohdy také ucelené řady dermokosmetiky z lékárny. Ty však často fungují na „báječném" principu: pleť přesuší pomocí silně pěnicích mycích přípravků a pak ji „ošetří" vrstvou parafínu a/nebo silikonů (které umějí udělat pocit „hebké", vyživené pokožky). Pokud to funguje, tak je to pouze překrývání problému, ne řešení. A za pár měsíců / let je tu velký problém: pokožka, která zapomněla, jak se starat sama o sebe - a bez pořádné vrstvy silikonů a dalších pomůcek šupinatí, pne, zlobí.
Anet ví, o čem mluví. Sama si více jak deset let dvakrát denně čistila pleť speciálními gely na čištění mastné pleti (které si mnohdy nezadají ve složení s mycím prostředkem na nádobí) a pro jistotu ji dočistila pleťovou vodou, "ideálně" s alkoholem, aby byl odmašťovací efekt ještě větší. Namísto aby pleť podporovala, vše dobré (kožní maz, mikrobiom) z ní setřela. Po takovémto ošetření je samozřejmě nutné pleti navrátit pocit hebkosti, jemnosti a hydratace - a čím jiným, než opět nějakým speciálním krémem na akné (plným silikonů a parafínu).
Jak už bylo zmíněno, i aknotická pleť maz potřebuje! Čím více ji budeme odmašťovat, tím více se nás bude snažit chránit (protože moudře ví, že je žádoucí), a tím více ho produkovat. Odstraňovat násilně maz je proto neracionální. "Násilným" je myšleno například používání již zmíněných silně pěnivých přípravků (obsahujících Sodium Lauryl Sulfate / Sodium Laureth Sulfate / Sodium Coco Sulfate) nebo pleťových tonik s vysokým obsahem lihu (poznáte je tak, že ve složení bude na prvních místech uvedený Alcohol denat.).
Jak z toho ven?
Být jemný. Spíše než na speciální kosmetiku na akné dbát na to, aby bylo složení výrobků k pleti přívětivé, pro Anet je také samozřejmě důležitá jeho přírodnost. Více se o postupech péče dočtete tady.
Co Anet z vlastní zkušenosti doporučuje?
Za den prokazatelně nasedá na pleť mnoho nečistot, proto je třeba ji po celém dni očistit pleťovým mlékem / jemným mycím gelem / hydrofilním olejem / jak komu vyhovuje. Anet se setkává i s tím, že jí lidé píšou, že je po čistění táhne pleť. Upřesňuje, že pokud máte roky přesušovanou pleť, na začátku může i jemná kosmetika způsobovat nepříjemné pnutí. Pokud to ale nebyl váš případ, použité výrobky by neměly způsobovat začervenání ani pocity pnutí.
Ráno pak doporučuje používat jen pleťovou vodu bez alkoholu nebo květovou vodu (= hydrolát). Pokud byla večer pleť dobře vyčištěna, ráno není třeba používat opět mycí gel / jiný čisticí přípravek. Hydroláty vznikající při destilaci esenciálních olejů voní krásně právě po těchto olejích, narozdíl od nich je ale vůně mnohokrát "naředěná", proto je můžeme bezpečně používat přímo na pleť (což se u 100% esenciálních olejů (až na výjimky) samozřejmě nesmí, protože by způsobily začervenání, "spálení" pokožky a další závažné potíže). Na akné Anet doporučuje například hydrolát z levandule, vilínu, tea tree, růže, meduňky nebo třeba šalvěje.
Po vyčištění může následovat hyaluronové nebo jiné hydratační sérum, které je podle Anet "must have" pro ženy 30+, i ty, co mají akné. Čím víc bude pleť hydratovaná, tím lépe bude vypadat. Na hyaluronový sérum pak následuje krém, olej nebo Biorythme krémy (proč je výhodné používat oleje / Biorythme krémy místo standardních krémů obsahujících hromadu vody, se dočtete tady).
Biorythme krémy a další tipy od Anet
"Na naše výrobky máme moc pěkné zpětné vazby", říká Anet. "Zákaznice si chválí Citronovou meduňku, je to náš bestseller." Anet má osobně nejradši Levanduli, která stejně jako Meduňka nádherně voní, ale kromě toho také pomáhá proti zarudnutí a pleť báječně zklidňuje. A na noc nedá dopustit na Antipupínek s konopným olejem a třemi esenciálními oleji.
Pokud chcete po krémech aplikovat nějaké „dryáky", dělejte to pouze lokálně. Tyčinky na akné často obsahují líh, proto je nanášejte jen bodově. Anet si oblíbila i propolisové tinktury (pozor, na propolis může být alergie). Lokálně také skvěle funguje pleťová voda smíchaná s jedlou sodou - z těchto dvou složek umícháte v dlani kašičku, kterou pak lokálně nanášíte na jednotlivé pupínky.
Tak co, dávají vám tyto informace smysl? Jste také toho názoru, že se první mají řešit příčiny uvnitř nás a toto vnitřní zdraví se pak promítne i do našeho zevnějšku? Pokud ano, doporučujeme si ještě poslechnout díl podcastu v jeho mluvené podobě, protože je tam mezi řádky řečeno mnoho dalších zajímavých informací, které se sem do přepisu nevešly.
Ještě jednou si dovolíme zmínit, že Anet není dermatolog, gynekolog, lékař ani kosmetička, vše doporučuje jako osobní zkušenosti. V článku se objevily tipy, nikoli návody. Pokud s vámi něco zarezonovalo, ověřte si to u svého lékaře nebo na důvěryhodných internetových stránkách.
Foto:
ÚVODNÍ FOTKA: Instagram Illustrationbymegg