Úžasné bambucké máslo - proč ho všichni milují?

Bambucké máslo, někdy zvané Shea nebo Karité, je přírodní zázrak z Afriky. Víte, jakým způsobem ho místní ženy vyrábějí? A víte, že ho můžete použít i mnoha jinými způsoby než jako pleťový krém? Bambucké máslo je prostě pecka!

Úžasné bambucké máslo - proč ho všichni milují?

ZÁZRAK JMÉNEM BAMBUCKÉ MÁSLO MŮŽE POUŽÍVAT OPRAVDU KDOKOLIV

 

Bambucké máslo je dokonalý multifunkční pomocník do každé koupelny, a nejen tam! A přitom první seznámení může být trochu rozpačité: je to beztvará bílá až žlutá hmota - nebo hůře, hrouda čehosi mastného. Na odvážné, kteří zanoří prst, čeká ale odměna: máslo se při kontaktu s lidským teplem začne ihned rozpouštět a vše, čeho se dotkne, je najednou vláčné, hedvábné a pokryté nemastným ochranným filmem.

 

Ať jste již zkušenými uživateli tohoto přírodního zázraku – nebo jste se s ním nikdy nesetkali, dále se dočtete, na co všechno se dá používat (věřte, že opravdu na hodně věcí, například domorodé kmeny z Afriky si jím během období dešťů natírají stěny svých hliněných domků, aby se staly vodotěsnými).

 

Kde se vzal, tu se vzal... posvátný ořech

 

Bambucké máslo, někdy také nazývané Shea nebo Karité, se získává z ořechů rostoucích na vysokých zelených stromech v oblasti tropické Afriky. Pro mnoho zdejších etnik je tento strom posvátný a jeho části považovány za léčivé.

máslovník

 

Výroba bambuckého másla probíhá přímo na místě sběru ořechů a většina úkonů je typicky ženskou, ruční prací, která probíhá v menších či větších komunitách. Znalosti potřebné ke složité výrobě se dědí z matky na dceru již staletí.


Nejprve je třeba posbírat všechny ořechy, které samy spadly na zem a dopravit je na farmu, kde je z nich odstraněna zelená kožovitá slupka. Ořech je v tuto chvíli ale stále obalený skořápkou, proto se vaří ve vodě a poté suší na sluníčku – díky tomu lze poté skořápku ručně rozbít a dále využívat jako palivo. Samotné ořechy čeká opět dlouhý ruční proces – praží se, drtí, melou a proplachují vodou, až se nakonec získá samotný tuk (bambucké máslo).


výrobaKdyž člověk ví, kolik poctivé práce předchází tomu, než se mu do rukou dostane trocha másla, hned si ho více váží a už mu ani nepřipadá tak drahé...


A jak si tedy můžeme užívat bambucké máslo? Na trhu se dá sehnat buď 100% máslo, což je pouze a jen tento jeden konkrétní tuk (stejně jako si třeba můžeme koupit olivový olej nebo kokosový tuk) – nebo se dají koupit výrobky, které toto máslo obsahují.


Tady je na místě upozornit na to, že není krém jako krém – a i když máslo obsažené být opravdu může, 0,1 % z celkového obsahu určitě nebude mít níže popisované účinky. Opět se tedy vyplácí přečíst si etiketu výrobku a hledat, na jakém místě ve složení se bambucké máslo (Butyrospermum Parkii Butter) nachází. Určitě už víte, že jsou suroviny ve složení řazené podle obsaženého množství, přičemž nejvíce zastoupená surovina je úplně první (článek o tom, jak se vyznat v etiketách, najdete zde).


Úžasné vlastnosti bambuckého másla ve zkratce


bio Je vhodné pro všechny typy pleti včetně té nejcitlivější. Vyživuje pleť a uzamyká v ní přirozenou vlhkost


bio Je vhodné i pro mastnou a problematickou pleť, nemastí a neucpává póry


bio Je multifunkční a nedráždivé – můžeme ho používat kamkoliv – na obličej, celé tělo, vlasy, v péči o těhotenské bříško i děti. Skvětle poslouží jako odličovač, vlasový vosk, péče o nehtovou kůžičku i ztvrdlé paty (podrobně viz níže)


bio Má ochranný SPF faktor 3 – 4


bioanti-aging účinek, protože pleť nutí, aby si vyráběla více kolagenu


bio Působí protizánětlivě, mnoho lidí ho proto používá při dermatitidách, ekzémech, lupénce a dalších kožních problémech


bio Obsahuje vysoké množství vitaminu E, který je přírodním antioxidantem


Vlastnosti bambuckého másla pod lupou


bio Je vhodné pro všechny typy pleti. Ať už ji máte suchou, mastnou, aknotickou nebo normální. To jsem tisíckrát vyzkoušela na svých zákaznicích, které používají krémy Biorythme (a ty obsahují extrémně vysoké množství tohoto másla). Občas se třeba někdo s mastnou pletí bojí – ale pak je hodně příjemně překvapený... Vše záleží na použitém množství, takže základní rada zní: bambucké máslo používáme nejlépe na vlhkou pleť/tělo (třeba po koupeli) a čím máme mastnější pleť, tím dáváme menší množství.


bio Hlavními stavebními prvky jsou kyselina stearová a olejová, které z bambuckého másla vlastně tak trochu dělají sádlo. Ale v tom nejlepším smyslu slova – už vám někdy maminka říkala, že se její maminka mazala celý život jenom sádlem a jaká byla krasavice? Je to tak, sádlo se vrací na výsluní právě díky tomu, jak je multifunkční a nedráždivé. Mnoho lidí (i já) má ale s jeho používáním etický problém + myslím si, že obličej natřený sádlem zrovna moc hezky nevoní :-). Řešením je právě používání veganského bambuckého másla.


bio Bambucké máslo má oproti starému dobrému sádlu ještě jednu ohromnou výhodu: obsahuje velké množství tzv. „nezmýdelnitelných složek", což jsou látky pro pokožku žádoucí a v takovém množství, jako se vyskytují právě v bambuckém másle, téměř nevídané. Patří mezi ně triterpenové alkoholy (zejména alfa-amyrin a lupeol), rostlinné steroly a také velké množství tokoferolů (i vitaminu E).


bio Několika studiemi je prokázané, že triterpenové látky (přirozeně navázané do chemické struktury s kyselinou skořicovou) mají v máslu ochranný efekt proti slunečnímu záření. Uvádí se, že SPF faktor je 3 – 4, což tedy není na dovolenou do tropů, ale na procházku po městě během slunečních zimních dnů už asi ano.


bio Tím zajímavé vlastnosti nekončí: alfa-amyrin a lupeol obsažené v máslu mají prokazatelný „anti-aging" (protistárnoucí) účinek, protože po aplikaci na pleť dokáží zařídit, aby se zvýšila produkce kolagenu odpovědného za mladistvý a napjatý vzhled pokožky. Alfa-amyrin také tiší zánětlivé procesy v pokožce. Všechny tyto vlastnosti dělají z bambuckého másla báječného pomocníka nejen v péči o pokožku obličeje, ale i celého těla – například při předcházení těhotenským striím nebo celulitidě.

 

Praktické tipy

máslo

(Jsou to tipy ode mě a já čisté bambucké máslo nepoužívám, protože krémy Biorythme jsou prostě ještě lepší :-). Všechny tipy platí jak pro ně, tak pro samotné máslo. Jen je třeba mít na mysli, že rty nebo kojence určitě nelze mazat například krémem Biorythme proti akné...)


bio Bambucké máslo má spoustu využití – kromě výše zmíněných ho lze používat místo balzámu na rty, na ošetření suché kůže na loktech a patách nebo v péči o vlasy


bio Péče o vlasy: S oblibou používám svoje krémy jako krotitele rozlétaných konečků – stačí nabrat maličké množství a prsty vetřít do konečků, které se tak bez umaštění „usadí" (to lze dělat jak po umytí, tak při úpravě suchých vlasů)


bio Pokud máte po holení podrážděnou pokožku a konvenční tělové krémy uklidnění moc nepomáhají, sáhnutím po bambuckém másle se nesplete. Já na oholenou pokožku používám levandulový krém, kde kromě másla skvěle funguje mocná síla klidnící levandule


bio Při koukání na filmy, kdy vím, že nemusím nějakou chvíli na nic sahat, si do rukou vezmu vetší množství vanilkového krému a vtírám si ho do pokožky rukou a hlavně jím masíruji nehty a jejich okolí – nehtová kůžička mě za to má myslím hodně ráda :-)

 

bio Nos odřený od neustálého smrkání? Pokud ho budete opečovávat bambuckým máslem, nebude se vám loupat kůže a nos bolet - vyzkoušeno nedávno s vanilkovým krémem

 

bio Bambuckým máslem se dá také odlíčit: stačí ho v tenké vrstvě nanést na neočištěnou pleť, vyčkat 1 - 2 minuty a poté ho krouživými pohyby smýt pomocí jemné žínky nebo vatových tampónků teplou vodou. K odličování se dají použít i jemné varianty Biorythme krémů: s granátovým olejem a vanilkový.

 

bio Pokud si chcete připravit vlastní krém, můžete čisté bambucké máslo roztavit v malém kastrůlku ve vodní lázni (nepotřebuje moc tepla, za chvíli bude tekuté) a pak k němu přimíchat pár kapek vašeho oblíbeného éterického oleje, se kterým již máte zkušenosti. Pak máslo vlijete do dózy a necháte ztuhnout v lednici/mrazáku.

 

krémyPoznámka pod čarou

 

Možná si teď říkáte, proč vlastně nabízím krémy, které neobsahují „jen" bambucké máslo, ale jsou k němu přimíchané další másla a oleje... Skládání kompozice krému je jako skládání symfonie, každá složka do receptu přinese svoje unikátní vlastnosti a celý výrobek je pak o to úžasnější. Bambucké máslo je zázrak, ale některé věci prostě nabídnout neumí – například dostatečný  obsah prospěšných nenasycených mastných kyselin nebo další bioaktivní látky, které se naopak skrývají v jiných rostlinných olejích (třeba chia, arganovém, konopném, oleji z granátového jablka...). A když se k tomuto citlivě sestavenému základu ještě přidají éterické oleje, účinky jsou prostě velkolepé a skvělé.

 

 

 

 

 

 newsletter

 

 

Zdroje

1. Kusmirek. Tekuté slunce. One Woman Press, 2015, 130 - 132.

2. Malachi. Effects of topical and dietary use of shea butter on animals. American Journal of Life Sciences, 2014, 303 - 307.

3. Alander. Shea Butter - a Multi Functional Ingredient for Food and Cosmetics. Lipid Technol., 2004, 202 - 205.

4. Belibi et al. The Use of Shea Butter as an Emollient for Eczema. Journal of Allergy and Clinical Immunology. 2009, 41.

 

Fotografie

Úvodní fotografie: https://stock.adobe.com

Fotografie v článku dle pořadí:

1. Marco Schmidt[1] – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3889908

2. IICD from The Hague, The Netherlands, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22301162

3. https://stock.adobe.com

4. Andrea Tengler

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení