(NE)přírodní péče o krepaté, vlnité a suché vlasy

Jeden by si myslel, že když je 100 % přírodní (nebarvení, nefénování, používání šamponů bez silikonů), tak budou vlasy vypadat krásně. Je to ale opravdu tak?

(NE)přírodní péče o krepaté, vlnité a suché vlasy

K R E P A T É   -   S U C H É   -   V L N I T É   -   K U D R N A T É

V L A S Y ...   problematická péče (bez silikonů)

 

O svoje vlasy jsem se nikdy moc nezajímala. Od puberty jsem svoji veškerou pozornost zaměřovala na problematickou pleť a vlasy šly stranou... nikdy jsem si je neo(d)barvovala, ke kadeřníkovi zajdu jednou za několik let, nefoukám si je, jediný účes, který sama zvládám, je sepnout vlasy do gumičky a kondicionéry používám až poslední dva roky

 

V kombinaci s mým typem vlasů (vlnitá hříva neupravených vlasů s extrémně suchými konečky) je to tragédie. Uvědomila jsem si to před několika lety, když byly hitem kartáče jedné známé značky, které měly rozčesávat bez tahání. Všichni okolo je chválili (hlavně pak majitelky jemných, splihlých vlasů) a já po použití vypadala jako lev zasažený elektrickým proudem.

 

anet před a po

Úprava vlasů krémem Smyslná a věrná sama sobě, který je super místo vlasového oleje (video o použití najdete níže)

 

Jeden by si myslel, že když je 100 % přírodní (nebarvení, nefénování, používání šamponů bez silikonů), tak budou vlasy vypadat krásně. V mém případě tomu tak není. Dobře vím, co by ze mě udělalo krasavici: obarvit vlasy na blond, aby zmizela barva "pochcané slámy" a vlasy dostaly ledový lesk. A začít používat pořádnou kosmetiku. A když říkám pořádnou, tak mám na mysli tu, která obsahuje pořádnou dávku silikonů. Ty jediné podle mého názoru v současné době zvládají z jakkoliv suchých a krepatých vlasů vytvořit ikonický účes à la "blonďatá modelka v reklamě vystupuje ze soukromého letadla a vlasy se i přes vichr způsobně drží v dokonalých, lesklých a pružných vlnách kolem hlavy".

 

Skutečně přírodní šampóny, kondicionéry, séra a oleje na vlasy nedokáží to, co dokáže silikonová kosmetika: ta vlasy vizuálně zaceluje, dokonale uhlazuje povrch každého vlásku, takže je pak celkový dojem z vlasů perfektní - pěstěné, hedvábně jemné vlasy, které drží tvar. Nejvíce je tato skutečnost vidět při používání vlasových sér a olejů: zatímco silikonové přípravky jsou heboučké a lehké jako pírko, přírodní výrobky často spíše než cokoliv jiného vlasy jen "zmastí".

 

Tady si dovolím upozornit na častý trik prodejců, kdy je na kosmetice napsáno, že je jedná o přírodní výrobek (popřípadě je na něm zdůrazňována jedna přírodní složka) - stačí se ale podívat dozadu na složení a hned je jasné, že se jedná o hromadu silikonů, ke kterým je přidáno nepatrné procento "přírody". Pokud se chcete lépe orientovat v silikonech, doporučuji tento článek.

 

Já už silikony na vlasy asi používat nikdy nezačnu (a barvení také neplánuji), ale říkám si, že vlasy jsou přeci jenom korunou krásy a je na místě o ně začít trochu pečovat. Tady jsou moje tipy, jak se starat o suché, krapaté, plsťovité, vlnité a kudrnaté vlasy:

 

- Každý se může rozhodnout, jak k péči o vlasy přistoupí. Jestli pojede na přírodní vlně - nebo dá přednost snadnější (a mnohdy levnější) péči konvenční kosmetikou. To, že se nacházíte na blogu zastánkyně přírodní kosmetiky, ještě neznamená, že přírodní cesta je ta jediná správná. Má svoje výhody - a také hromadu nevýhod. Jen bych chtěla zdůraznit, že nemá celu lpět na bezsilikonovém šampónu a pak si vlasy ošetřit sérem nadupaným silikony. Nedává to smysl.

anet biorythme

 

- Krepatost a suché, plsťovité konečky se mohou týkat i jinak spíše mastných vlasů (nebo přesněji řečeno: vlasů s rychle se mastícími kořínky). Stejně jako u péče o pleť doporučuji vyhýbat se agresivně odmašťujícím mycím přípravkům (hlavně pak typické složce konvenční vlasové kosmetiky - SLS / SLES (Sodium Lauryl Sulfate / Sodium Laureth Sulfate). Odmašťovat jakýkoliv typ vlasů není vhodné, pokožka hlavy se začne bránit produkcí nadměrného množství ochranného tuku (mazu), takže se vlasy stejně budou pořád mastit.

 

- I v segmentu přírodní kosmetiky se dají najít výrobky, které jsou vlastně jen voda, mycí látka (byť jemnější než SLS), parfém a konzervant - takové z vlasů rozhodně okouzlující hřívu neudělají. Osobně se teď aktivním látkám do vlasové kosmetiky zabývám hodně, protože začínám vyvíjet naši vlasovou řadu a chci, aby byla nabitá úžasnými, cennými ingrediencemi. Existují, ale jsou drahé a stejně neumí to, co silikony (což zní hrozně beznadějně, ale stejně budou naše výrobky skvělé, to zaručuji!).

 

- Krepatým, suchým apod. vlasům nesvědčí mytí horkou vodou, drhnutí ručníkem a hlavně hřebelcování kartáčem. Vlasy doporučuji mýt šamponem pouze v horní polovině (u hlavy), vyhněte se divokému rozpěňování šampónu na konečcích. Ideální je používat vlažnou vodu (což nezvládám, protože mi pak stéká i na tělo - takže si vlasy alespoň na závěr rychle opláchnu ledovou vodou). Vždycky (!) používám kondicionér nebo balzám. Dříve jsem ho nanášela jen na konečky, teď už ho vtírám do cca 2/3 vlasů (nikoliv přímo k hlavě).

 

- Dření vlasů ručníkem je zakázané, vlasy by se měly jen lehce prosušit jemným přikládáním ručníku (což nedělám, protože jsem na to líná - vlasy nedřu, ale udělám si turban a jdu... to se také nemá dělat).

 

- Vyhoďte kartáče. Od doby, kdy jsem začala používat obyčejný plochý hřeben, jsem se rozloučila se zelektrizovanou, ohromnou plstěnou koulí na hlavě. Vlasy by se dle všeobecných rad měly česat suché, což je podle mě u vlnitých vlasů trpících "krepem" vhodné porušovat - proto si je vždy lehce pročešu za mokra (spíš jen proto, abych je přehodila na správné místo). Za sucha se téměř nečešu - buď si vlasy upravuji prsty nebo když už není zbytí, tak hřeben navlhčím (ideálně květovým hydrolátem). A vlasy také netahám - při případném zacuchání postupuji od konečků po malých pramíncích, které přidržuji rukou.

 

- Když si upravuji suché vlasy (myté už třeba předchozího dne), vždycky je nejdříve projedu vlhkým hřebenem (sprejuji ho květovou / termální / obyčejnou vodou nebo kondicionérem ve spreji) a pak je doupravím jedním z krémů Biorythme. Už ani nevím, jak mě to napadlo, ale často slýchám chválu, že mám hezky definované vlny. To přesně naše krémy umí - bez umaštění vlasů udělají z plstnatého chuchvalce konečků krásně výrazné vlny. Na mých blonďatých vlasech ("pochcaná sláma") pak umí ještě jednu věc: zvýraznit jejich lesk a barvu. Z krémů je nevhodnější SmyslnáVanilka a Levandule.

 

 

- I přes používání kondicionéru není od věci jednou za čas zavzpomínat na osvědčené domácí recepty a udělat si vlasovou masku. Úplně nejjednodušší je nanést na (klidně suché) vlasy / konečky vlasů olej (řepkový, olivový... co máte doma), pak je zabalit do igelitu / igelitové tašky – a po cca 30 – 60 minutách smýt olej šampónem (a pak klidně použít i kondicionér). Mezi oblíbené masky patří i kombinace jakýchkoliv z následujících ingrediencí: olej, avokádo, banán, med, vaječný žloutek, bílý jogurt, tvaroh, kvalitní majonéza. Výhoda je, že všechno můžete mixovat se vším v jakémkoliv množství a vždycky vlasy potěšíte.


- Jsou lidi, kteří nedají dopustit na „no poo" metody (zkratka „no shampoo", kdy se vlasy nemyjí vůbec, případně se myjí jen vodou nebo alternativami jako je mouka, jedlá soda, rostlinné prášky apod.): musím se přiznat, že s těmito metodami nemám žádné zkušenosti, protože mě nikdy výsledný stav vlasů lidí okolo mě, kteří „no poo" praktikují, neohromil. Nicméně - říká se, že je při užívání těchto alternativ možné vlasy po čase mýt méně často, což mi dává smysl (vlasy a pokožka hlavy se tak často neodmašťují, takže se po čase přestane kůže „bránit" tvorbou mazu).


- Musím se ještě zmínit o dvou  věcech, které - ač přírodní - podle mého názoru na vlasy nepatří: tradiční mýdla (vyráběná z olejů a hydroxidu sodného / draselného) a alkohol. Poctivá mýdla miluji a sama jsem se jejich výrobě dlouho pro radost věnovala, ale na vlasy je používat nedoporučuji. Mýdlo je přirozeně velice alkalické (má vysoké pH), kdežto vlasy jsou oproti tomu kyselé (mají nízké pH), takže vystavovat je tak silné zásadě (alkálii) nedává smysl (není náhodou, že je vždy doporučováno oplachovat vlasy po použitý mýdla kyselým roztokem – je totiž třeba navrátit přirozené pH). Opět – jsou lidé, kteří na tuhá mýdla v péči o vlasy přísahají, já mám ale po „mýdelné seanci" místo vlasů plstěnou deku.


O alkoholu jsem se zmiňovala již ve článku o konzervantech: v přírodní kosmetice ho někdy najdete na předních místech složení (většinou jako Alcohol Denat.), protože v nich tvoří součást konzervačního systému. Ač je líh přírodní, tak ve větším množství vysušuje pleť – i vlasy a pokožku hlavy. Je škoda, že i v drahých přípravcích určených pro suché a poškozené vlasy, jinak složených z hodnotných hydratačních složek, má líh často svoje místo.

 

 

newsletter

 

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení