Chemie v kosmetice #3: PARABENY

Parabeny - slovo, které zná úplně každý. Slovo, které na nás v posledních letech vykukuje z časopisů, internetu, prodejen přírodní i nepřírodní kosmetiky. Jedny je zatracují, druzí hájí. A nejvtipnější na tom je, že každá strana má pro svá tvrzení dostatek argumentů. Pojďme se o nich nyní něco dozvědět z jiného úhlu pohledu - vědeckého.

Chemie v kosmetice #3: PARABENY

C h e m i e   v   k o s m e t i c e  #  3  :   P A R A B E N Y

 

Ach, ty parabeny! Slovo, které zná určitě i vaše babička, která se celý život maže sádlem... Slovo, které na nás v posledních letech vykukuje z časopisů, internetu, prodejen přírodní i nepřírodní kosmetiky. Jedny je zatracují, druzí hájí. A nejvtipnější na tom je, že každá strana má pro svá tvrzení dostatek argumentů.


ZATRACENÝ KONZERVANTY!


Jestliže mám na jinou chemii v kosmetice, například hliník, jasný názor (vyhnout se mu, cíleně si ucpávat potní žlázy nedává logiku), téma parabenů je... komplikované, a to kvůli tomu, že se jedná o konzervanty. A konzervanty, to je jedno z nejkontroverznějších témat kosmetiky i potravin vůbec – ať už se jedná o parabeny nebo jiné látky (mimochodem, věděli jste, že se parabeny dokonce používají jako potravinářské „éčko" – E214, E218?). Článek, který vysvětluje, proč dobrovolně jíme nebo mažeme na svou pleť přirozeně „jedovaté" látky, kterými konzervanty jsou, najdete zde a je to dobrý úvod pro následující řádky.


MILOVANÉ VÝROBCI, NESNÁŠENÉ SPOTŘEBITELIstrom_biorythme


Parabeny se pro konzervaci v kosmetice používají již desítky let. Hodně desítek let. Jsou jedněmi z nejoblíbenějších konzervačních látek, a není se čemu divit – jsou funkční, levné (vyrábějí se z ropy) a dlouhou dobu se myslelo, že absolutně bezpečné. V novém tisíciletí jako by se roztrhl pytel se studiemi, které tuto domnělou bezpečnost rozporovaly. Mezi „nejslavnější" objev patřilo, že se některé parabeny mohou v lidském těle chovat jako hormony, konkrétně jako estrogen, což je ženský pohlavní hormon. Riziko spočívá v tom, že by zvýšené estrogenní působení mohlo zapříčiňovat rakovinné bujení. S tím se pojí další velký strach spojovaný s parabeny – rakovina prsu. Průkopnicí těchto myšlenek byla doktorka Darbre, která se svým týmem z univerzity v Readingu zkoumala dvacet nádorů rakoviny prsu a objevila v jejich tkáni stopy parabenů (1).


Od té doby se objevilo mnoho dalších studií podporující tato stanoviska a samozřejmě také ty, které je naopak vyvracejí. Například evropský Vědecký výbor pro bezpečnost spotřebitele (SCCS) poukazuje na to, že v laboratorních testech a testech na zvířatech se prokázalo, že parabeny mohou vykazovat aktivitu napodobující účinky hormonů, ale ta je tisíckrát až milionkrát menší než aktivita vlastních, přírodních hormonů (2).


PODPAŽÍ A DĚTSKÉ ZADEČKY


Nicméně, za tu dobu se přeci jen něco změnilo. Parabeny byly dávány do souvislosti s rakovinou prsu hlavně kvůli jejich obsahu v deodorantech a antiperspirantech. Dneska stačí zajít do jakékoliv drogerie a prohlédnout si regály s nejběžnějšími „odsmraďovači" velkých značek. Já jsem parabeny nenašla v jediném výrobku, proto předpokládám, že za ta léta byl na výrobce vyvinut takový tlak, že se od jejich používání v těchto přípravcích upustilo.

 

parabeny_biorythmeNeznamená to ovšem, že se parabeny nevyskytují v široké škále výrobků dále (najdeme je všude možně, od šamponů, přes krémy až po make-up. Za povšimnutí také stojí, že mnoho lékárenských mastí (= léků) je konzervováno parabeny). Nicméně to, že si již parabeny každý den nenanášíme do podpaží, které je jednak velmi blízké ňadrům a jednak je celistvost jeho pokožky často rozrušena holením, považuji za velmi důležité.


Ostatně to, že parabeny mohou jednodušeji do těla pronikat poškozenou pokožkou, není tajemstvím – i Vědecký výbor konstatuje, že je u dětí do 6 měsíců „plenková" oblast pokožky zranitelnější, protože je často podrážděná, což dovoluje látkám pronikat jednodušeji skrze ni.

 

Touto problematikou se Výbor začal zajímat v roce 2011, kdy dánská vláda zakázala používat některé z parabenů (propyl-, isopropyl-, butyl- and isobutyl-) v kosmetice určené dětem do tří let. Vědecký výbor toto opatření neshledal opodstatněným a parabeny i nadále prohlásil za bezpečné konzervanty pro jakoukoliv věkovou skupinu. Nicméně připustil výše uvedené (možnost snadnějšího průniku parabenů přes poškozenou pokožku dětských zadečků) a to, že organismus takto malých dětí není pravděpodobně dostatečně vyvinutý na to, aby se dokázal efektivně parabenů zbavovat (2).


PARABENY POVOLENÉ, PARABENY ZAKÁZANÉ


Nyní je správný čas udělat si pořádek v parabenech. Určitě jste na etiketách narazili na více druhů – methylparaben, ethylparaben, propylparaben nebo butylparaben. Všechno jsou to estery kyseliny p-hydroxybenzoové, akorát se liší – laicky řečeno – svojí velikostí. Methylparaben je nejmenší a butylparaben naopak největší. V kosmetických výrobcích buď můžeme nalézt jeden druh nebo kombinaci některých uvedených. Největší konzervační účinky má ten největší, ale na druhou stranu je u něho nejvyšší možnost napodobování hormonální aktivity (3).


Od dánského zákazu uplynulo několik let a pohnuly se také zákony v celé Evropské unii. Nyní je isopropyl- a isobutylparaben zcela zakázán (s dalšími druhy, viz tabulka níže) a pro propyl- a butylparaben platí zákaz používání v bezoplachové kosmetice určené pro plenkovou oblast dětí do 3 let (4).


parabeny tabulka

 

 

MŮJ NÁZOR NA VĚC


Mám pár výrobků kosmetiky, které mám tak ráda, že je používám i přes obsah parabenů. Tyto konzervanty jsem nikdy nepovažovala za takové „hříšníky" jako třeba hliník – i přesto, že média nás už pěknou řádku let přesvědčují o jejich škodlivosti. Mezi výrobci kosmetiky se traduje přezíravý vtípek o oblíbenosti parabenů mezi novináři a veřejností – podle něho je to jedno z mála slov ze složení kosmetiky, které jsou schopni si zapamatovat, tak se o něm pořád mluví a píše. I kdyby na tom bylo něco pravdy, i pro mě získaly parabeny po hlubším prozkoumání nepříjemnou pachuť - hlavně kvůli faktu, že restrikce, které parabeny v posledních letech potkaly, byly dlouhou dobu zcela nemyslitelné a parabeny byly obhajovány jako bezpečné v celém svém spektru. Doba pokročila a najednou je to na nejvyšší úrovni (legislativní) jinak. A to mě znepokojuje – co když se za pár (desítek) let objeví další skutečnosti, které jsou nyní neznámé/přehlížené?


Těch pár parabeních výrobků, které používám, nevyhodím, ale osobně bych se vyhýbala kosmetice určené pro ústa a jiné sliznice, která obsahuje parabeny + kosmetice určené na velkou plochu kůže (tělová mléka, opalovací krémy) + dětské kosmetice s jejich obsahem. Jedním dechem ale dodávám, že je třeba nenechat se výrobci „oblafnout" proklamacemi „paraben free" („neobsahuje parabeny") – zákazník je spokojený, ale bez bližšího prozkoumání složení vlastně vůbec netuší, čím byly parabeny nahrazeny – často jinými konzervanty, které jsou stejná chemická „lahůdka" jako ony samy (to je podle mého názoru také případ oblíbeného náhradníka parabenů: phenoxyethanolu).

 

 

newsletter


Zdroje:


(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14745841
(2) https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/docs/citizens_parabens_en.pdf
(3) https://ec.europa.eu/health/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_041.pdf
(4) http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/cosing/pdf/COSING_Annex V_v2.pdf

 

 

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info