Kakaové máslo •• Zázrak pro pokožku nebo marketingový tah?

Pojďme se podívat na zoubek této sladké surovině!

Kakaové máslo •• Zázrak pro pokožku nebo marketingový tah?

KAKAOVÉ MÁSLO: ZÁZRAK PRO ZDRAVÍ I POKOŽKU NEBO MARKETINGOVÝ TAH?

 

Kakaové máslo najdete v řadě lahodných dezertů, od amerických dortíků až po belgické pralinky. Tato zajímavá přísada je ale také často spojována s bombastickými vědeckými zjištěními, díky kterým můžeme někdy nabýt dojmu, že pro zdravé srdce i pleť je denně nutné sníst minimálně jednu tabulku čokolády. Jak to je? Je kakaové máslo a z něj vyrobená čokoláda základem zdravé výživy i pokožky?

 

Pokrm bohů

 

kakaoKakao není žádným objevem moderní doby. První civilizací, která ho znala už před třemi tisíci lety, byli pravděpodobně Olmékové obývající území dnešního Mexika. Po pádu jejich říše se s ním pak seznámili i Aztékové, kteří kakao považovali za „pokrm bohů" (právě odtud pochází i jeho název Theobroma cacao: „Theobroma" totiž znamená božský pokrm). Ti ho nejen pili jako hořký rituální nápoj, ale kakaové boby navíc používali jako platidlo.


Pro Evropu kakao objevili námořníci Kryštofa Kolumba, kdy se na evropských královských dvorech postupně ujala móda popíjet kakao ve formě tekuté čokolády. Další zlom pak přišel s vynálezem Holanďana van Houtena, který přišel na to, jak oddělit kakaové máslo od kakaového prášku. Výroba čokolády se tím výrazně zlevnila a jejímu masovému rozšíření už nestálo nic v cestě.

 

Od bobu po máslo

 

Nenechte se zmást názvem, kakaové máslo nemá s tím klasickým, vyrobeným z kravského mléka, nic společného. Je čistě rostlinného původu a pochází z kakaových bobů, ve kterých se přímo másla skrývá něco přes 50 %. Pro jeho výrobu jsou vybírány větší kousky, které kvůli své výrazně trpké chuti musejí nejdřív projít fermentací, po které následuje sušení, čištění a pražení. Takto upravené boby se drtí a melou na kakaovou hmotu, ze které se pak lisuje kakaové máslo. Zbytky po lisování se zpracují na kakaový prášek.


Při pokojové teplotě je kakaové máslo tuhé, taje při teplotách nad 30 stupňů Celsia, což je skutečnost, kterou se zabývají zástupy vědců, chemiků i potravinářů, protože tání ovlivňuje výrobu čokolády i její následnou kvalitu. Je to ale důležitá informace i pro jeho použití v kosmetice, protože při běžné teplotě je prostě tvrdé jako kámen. Pokud byste ho chtěli použít přímo v čisté podobě, budete ho muset nejdřív zahřát v dlaních nebo ho rozpustit ve vodní lázni. Pak se stane příjemně měkkým, vláčným a tvárným.

 

Čas s čokoládou – čas drog a lásky

 

kakove maslo

Kakaové boby jsou napěchované spoustou zajímavých látek. Možná jste už někde slyšeli, že čokoláda obsahuje fenylethylamin – hormon, který přes svou jednoduchou strukturu nese velkolepé účinky: ne nadarmo je od něj odvozeno mnoho dalších sloučenin, většinou s psychotropními účinky. Fenylethylamin je znám také jako „droga zamilovaných": jeho přirozená hladina se v našem těle zvyšuje při zamilovanosti a přináší euforické stavy. Zamilovanost (nebo konzumace čokolády, ale i hlávkového zelí a jiné brukvovité zeleniny) způsobuje také zvyšování hladiny dopaminu, další z látek, která pomáhá řídit náš systém odměňování a je uvolňována pokaždé, když zažíváme pozitivní zkušenost, od smíchu až po dobré jídlo. I to je jeden z důvodů, proč má tolik lidí tak rádo čokoládu... S její konzumací má náš mozek prostě spojené pozitivní emoce.


Na centrální nervovou soustavu působí i theobromin: látka svou strukturou podobná kofeinu – oproti němu je však méně stimulační. Právě tato sloučenina je důvodem, proč by domácí zvířata (psi, kočky, králíci, papoušci – ale také třeba koně) neměli dostávat čokoládu: theobromin je pro ně jedovatý až smrtelný.


Konzumace kvalitní čokolády v rozumném množství naopak prospívá lidem, protože kromě výše zmíněných látek obsahuje dále minerální látky, jako např. hořčík, fosfor, vápník, draslík nebo železo. A nechybí mu ani vitaminová „abeceda". V jeho strukturách najdeme vitamin A, B1, B2, B3, B6, B12, C nebo E.

kakove maslo


Je však dobré uvědomit si, že se všechny výše zmíněné sloučeniny vyskytují především v tmavé čokoládě, která obsahuje vysoký obsah kakaových složek.


Nedá mi to a na tomto místě musím upozornit na kritické myšlení: nejen čokoláda je pochutina, ke které se vztahuje spousty výzkumů s mnohdy „bombastickými" zjištěními – díky kterým pak člověk snadno nabude například dojmu, že by denně v zájmu svého zdraví měl sníst minimálně tabulku čokolády. Je ale nutné uvědomit si, že se úžasná tvrzení většinou vztahují na konkrétní chemikálie, které byly z kakaa extrahované a následně použité ve vědeckých studiích. A také tu máme ne zcela známý fakt, že i tmavé (hořké) čokolády obsahují často ohromné množství cukru, jehož zdravotní benefity jsou na opačném konci výživových doporučení.

 

Opatrnost je na místě i u rozšířeného tvrzení, že konzumace čokolády prospívá srdci a zdraví cév. Výzkumy skutečně prokázaly pozitivní vliv látek zvaných flavanoly, které se nacházejí právě v kakaových bobech. K veřejnosti se však již nedostává důležitá informace, že se bohužel tyto prospěšné chemikálie začnou z původního materiálu (bobů) vytrácet již při jejich zpracování, při kterém dochází mj. k zahřívání. Ve finálním produktu (čokoládě) by nám vysoký obsah flavanolů stejně nechutnal – jsou totiž extrémně hořké. Je pak ale důležité přiznat si, že čokoládu jíme hlavně pro její lahodnost a dobrou náladu, nikoliv pro zdraví srdce.

 

Zázrak z pralesa pod mikroskopem

 

kakao

Stejně jako každý tuk, i kakaové máslo je složené z mastných kyselin: oproti ostatním má ale jednu výjimečnost – je naprosto unikátní ve vyváženém obsahu kyseliny stearové, palmitové a olejové. Ty mu dodávají fyzikálně-chemické vlastnosti, které se chemici marně snaží nahradit levnějšími náhražkami tohoto cenného másla: v ústech se čokoláda založená na kakau chová naprosto specificky – určitě také znáte pocit, když vám „padá na jazyk" nekvalitní cukrovinka, která se jako pravá čokoláda jen tváří.


Z kosmetického hlediska je zajímavý hlavně vysoký obsah zmíněných mastných kyselin, které stojí za skvělou schopností kakaového másla hýčkat pokožku a zvyšovat její přirozenou schopnost tvořit bariéru.


Kakaové máslo je bohaté i na přírodní rostlinné sloučeniny, které mají kromě nutričního významu zajímavý potenciál i v péči o pokožku: například existují studie, které spojují vysoký obsah obsažených polyfenolů se schopností neutralizovat antioxidační stres pokožky, a tím ji chránit před předčasným stárnutím.


Máslo se také často používá v produktech, které slibují napomoci s vyhlazením vrásek nebo strií. I když si je mnoho žen nemůže vynachválit, věda přínos konkrétně kakaového másla zatím dostatečně nepotvrzuje. Spíše zatím vznikají studie, které pozitivní efekt čistého másla na prevenci nebo redukci těhotenských strií vyvracejí.

 

Proč si zaslouží místo ve vaší kosmetické taštičce?

 

deodorantyKakaové máslo je do kosmetiky obvykle přidáváno jen jako luxusní ingredience, protože jeho cena je oproti jiným rostlinným máslům a olejům i mnohonásobně vyšší.


Jinak je tomu u nás v Biorythme, kde ho používáme jako hlavní složku pro naše deodoranty. Ty totiž vznikly v době, kdy zakladatelka značky Anet vyvíjela deoše pro sebe a své blízké a to poslední, na čem chtěla šetřit, byly suroviny. Tak je základem všech našich deodorantů právě tato cenná surovina, která jim přináší příjemné vlastnosti:


Bio Kakaové máslo není tak mastné jako v přírodních deo běžněji používaný kokosový tuk nebo bambucké máslo, což se právě u deodorantů velice hodí.


Bio Navíc je při pokojové teplotě tuhé, ale ve styku s lidským teplem začne jemně povolovat. Výrobky, které ho obsahují vysoké množství (jako naše deodoranty) jsou tedy parádními společníky do teplých krajin, protože bezpečně přečkají i poměrně velké horko (což se nedá říci například o výrobcích založených především na bambuckém nebo kokosovém máslu, které se začíná rozpouštět mnohem dříve).


Bio Díky kakaovému máslu mají naše deodoranty specifickou texturu, která je našimi zákazníky často vyzdvihována - zejména těmi, kteří v minulosti již vyzkoušeli jiné přírodní deoše a zjistili, že některé jsou příliš tuhé a dřou, zatímco jiné jsou moc mazlavé nebo jsou v nich dokonce nepříjemné hrudky.


Bio Krásnou vůni této cenné přírodní suroviny asi není ani třeba zmiňovat. Kvůli té jsme ho přidali i do jednoho z našich krémů, který se kakaem dokonce pyšní i v názvu - Kakaové máslo a vanilka. Kromě vůně do krému přináší i úžasnou dávku výživy pro suchou pokožku, která ho podle našich zkušeností nadšeně „vcucne", a to bez pocitu umaštěnosti.

 

 

Zdroje:


1. https://www.livescience.com/36626-cocoa-butter-chocolate-lotion-benefits.html
2. https://www.health.com/beauty/cocoa-butter
3. http://yalescientific.org/thescope/2017/02/the-science-behind-chocolate/
4. https://www.sciencenewsforstudents.org/article/increasingly-chocolate-makers-turn-science
5. P. Gasser, E. Lati, L. Peno‐Mazzarino, D. Bouzoud, L. Allegaert, H. Bernaert. Cocoa polyphenols and their influence on parameters involved in ex vivo skin restructuring. International Journal of Cosmetic Science, 2008, 339-345.
6. https://vesmir.cz/cz/on-line-clanky/2017/11/novinky-drogove-scene.html
7. https://digilib.k.utb.cz/bitstream/handle/10563/14012/zajíčková_2010_bp.pdf?sequence=1&isAllowed=y
8. https://www.researchgate.net/publication/308523494_Cocoa_butter_and_its_alternatives_A_review
9. https://www.zdravotnickydenik.cz/2015/03/cokolada-zdravi-nesvedci-prospesne-jsou-jen-latky-z-bobu-ktere-se-vyrobou-znici/
10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18715434/
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4145303/

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení