•• Chemie v kosmetice •• PHENOXYETHANOL, nenápadný nástupce parabenů

V posledních letech je využívání tohoto konzervantu na vzestupu, protože v mnoha produktech nahrazuje dříve používané parabeny. Je skutečně šetrnější - nebo je to vlk v rouše beránčím?

•• Chemie  v  kosmetice  •• PHENOXYETHANOL, nenápadný nástupce parabenů

P H E N O X Y E T H A N O L : Oblíbený náhradník za parabeny v kosmetice . . . Vlk v rouše beránčím ?

Phenoxyethanol, phenoxyethanol... Co mi to jen říká? Ne, ne, není to zaklínadlo z Harryho Pottera, ani nový druh pálenky. A i když se o alkohol jedná, určitě vám nedoporučuji jej pít. Tento název naopak určitě potkáte alespoň na několika z produktů ve vaší koupelně (pokud se tedy neobklopujete pouze striktně přírodní kosmetikou).

 

biorythme

V posledních letech je využívání tohoto konzervantu na vzestupu, protože je to pro mnohé vývojáře první volba pro nahrazení parabenů, v tomto čase částí zákazníků zavržených. S touto ingrediencí se kromě konvenční kosmetiky můžete setkat i ve spoustě produktů „přírodní" kosmetiky.


Zarážejí vás uvozovky ve slově „přírodní"? Pojďme se na phenoxyethanol podívat blíže: na každém z nás pak bude zhodnocení, jestli by se tato surovina měla ve skutečně přírodní kosmetice objevovat, či nikoliv.


Co je tedy ten phenoxyethanol vlastně zač?

 

Chemicky se jedná o alkohol (glykolether) a je popisován jako olejovitá, lehce lepkavá kapalina slabě vonící po růžích. Jeho důležitou vlastností je, že vykazuje antimikrobiální aktivitu proti širokému spektru bakterií, kvasinek a plísní. Právě proto se od 50. let 20. století využívá jako konzervační prostředek v celé řadě kosmetických a farmaceutických přípravků.


Proč se vlastně v kosmetice musí konzervanty používat?

 

To se podrobně dočtete v tomto článku. Ve zkratce shrnuto: výrobky obsahující vodu jsou vysoce náchylné ke kontaminaci mikroorganismy, které nejenže přípravek znehodnotí (změna konzistence, barvy, vůně...), ale hlavně mohou způsobit zdravotní potíže jako je např. alergie, ekzém nebo kopřivka. A právě konzervační látky, jako je phenoxyethanol, pomáhají předcházet těmto problémům a prodlužují tak dobu, po kterou lze produkt skladovat a bezpečně používat.

 

Phenoxyethanol vs. parabeny


Obliba phenoxyethanolu jako konzervační látky kosmetických přípravků celosvětově velmi rychle roste. Kromě výše zmíněných důvodů (nahrazují se jím zákazníky zatracované parabeny) je to hlavně kvůli tomu, že phenoxyethanol vykazuje slabší inhibiční účinek na bakterie, které se běžně vyskytují na naší pokožce (je pro ně méně toxický, což je žádoucí účinek). Ale zde je potřeba uvědomit si, že i když je phenoxyethanol ve srovnání s parabeny vnímán jako menší zlo pro naši pokožku, stále je to látka toxická jak pro mikroby, které jsou nežádoucí (v kosmetických přípravcích), tak i pro naše buňky, které mají pro tělo důležité funkce.

 

Co na to legislativa?


V EU je množství phenoxyethanolu legislativně omezeno na 1 % obsahu finálního výrobku. To znamená, že pokud kosmetický přípravek bude obsahovat maximálně 1 % phenoxyethanolu, jeho použití je oficiálně bezpečné (podle Vědeckého výboru pro bezpečnost spotřebitele (SCCS), což je poradní orgán Evropské komise, který deklaruje svoji odbornost, transparentnost a nezávislost).


biorythme fotkaI přesto je ale stále diskutováno další omezení phenoxyethanolu - a tyto diskuze bývají bouřlivé a kontroverzní. Nejčastěji se ozývá, že phenoxyethanol je toxický pro reprodukční orgány, játra, ledviny, centrální nervový systém nebo pro kůži.

 

Námitky k phenoxyethanolu: oprávněná tvrzení nebo bludy?


U některých glykoletherů (a phenoxyethanol glykolether je) byla prokázána jejich toxicita pro reprodukci. Jejich použití bylo proto v Evropě zakázáno. Chemické a fyzikální vlastnosti phenoxyethanolu se však od vlastností těchto glykoletherů liší (phenoxyethanol např. není těkavý), proto nakonec nebyl klasifikován jako látka toxická pro reprodukční soustavu.

 

Dalším kontroverzním tvrzením, které přilákalo pozornost médií, bylo to, že phenoxyethanol má negativní vliv na krev a játra a také že narušuje endokrinní aktivitu. Jeho toxicita byla intenzivně sledována na zvířatech. Potkanům a myším byla tato látka podávána orálně po dobu 90 dní a výsledky studie prokázaly velké nežádoucí změny ve strukturách buněk a tkání močového měchýře a ledvin hlodavců, dále také mírnou anémii a nežádoucí účinky na játra. Zde je ale nutné podotknout, že tyto výsledky nejsou úplně relevantními pro hodnocení toxicity phenoxyethanolu používaného v kosmetických produktech, protože toxické účinky pro hlodavce byly pozorovány až v koncentracích přibližně 300x vyšších, než je dávka používaná spotřebiteli v kosmetice.

 

biorythme fotka

Studie se zvířaty neprokázaly ani to, že by phenoxyethanol měl mít neurotoxické účinky (tedy že by negativně působil na nervovou soustavu). Nicméně SCCS referoval o třech ženách, které pracovaly v rybích líhních a denně používaly phenoxyethanol k anestezii ryb. Všechny ženy trpěly bolestí hlavy, malátností a závratěmi. Byla u nich prokázána snížená citlivost rukou a prstů, a to zejména na více používané ruce. Tyto ženy po několika letech nebyly schopny pracovat a projevilo se u nich snížené vnímání. Ale ani z této studie prý nelze kvůli jejím četným omezením vyvodit žádné závěry: byl v ní nízký počet účastníků (pouze tři ženy), neznámá používaná koncentrace, absence měření phenoxyethanolu nebo jeho metabolitů v krvi a moči, dále pak chybějící popis neuropsychologického testu použitého k posouzení kognitivní poruchy.

 

Co naopak vědecky prokázáno je: phenoxyethanol může způsobovat podráždění očí, alergické reakce, ekzém nebo kopřivku. V roce 2016 SCCS i přesto shledal phenoxyethanol jako bezpečný konzervant kosmetických přípravků pro všechny spotřebitele včetně dětí - v maximální koncentraci 1 %.


Toto doporučení nekoresponduje s názorem Francouzské národní agentury pro bezpečnost léčivých přípravků a zdravotních produktů (ANSM). Ta již od roku 2012 doporučuje phenoxyethanol používat v maximální koncentraci 0,4 % (nebo nejlépe vůbec) v kosmetických produktech určených na zadečky dětí mladších 3 let. Upozorňuje zejména na již zmíněnou potenciální hepatotoxicitu a nežádoucí účinky na reprodukci.


Další alarmující upozornění přišlo od Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ve spojitosti s krémem na bradavky (Mommy Bliss Cream). FDA varoval kojící maminky, aby tento produkt nepoužívaly, s vysvětlením, že potenciálně škodlivými látkami v krému jsou chlorphenesin a právě phenoxyethanol. Chlorphenesin uvolňuje kosterní svalstvo, může utlumit centrální nervový systém a způsobit respirační potíže. Phenoxyethanol pak může podle vysvětlení tlumit centrální nervový systém a dále způsobit zvracení a průjem, což může vést k dehydrataci kojenců.

 

biorythme fotka

Phenoxyethanol se nevyskytuje pouze v krémech, mýdlech a make-upech, ale uplatňuje se též jako složka repelentů, lokálních antiseptik, fungicidů, čisticích prostředků a detergentů, vakcín, v parfémech pak funguje také jako fixátor... (Nejen kosmetických) produktů, kde ho můžeme nalézt, je skutečně hodně.

 

I když se v malém množství vyskytuje v přírodě (např. v zeleném čaji nebo je dokonce vylučován žlázami dominantních samců králíků), pro kosmetické účely se phenoxyethanol vyrábí v laboratoři reakcí fenolu a ethylenoxidu, který je vysoce reaktivní výbušnou kapalinou s karcinogenními a mutagenními účinky. Vedlejším produktem reakce může být 1,4-dioxan, který vykazuje karcinogenitu také. Tato složka bývá často zmiňována i v souvislosti s jinými kosmetickými ingrediencemi: tzv. „PEGy" (polyethyleneglycoly) nebo častou mycí složkou - SLES (Sodium Laureth Sulfate). Dle legislativy nemusí být tyto vedlejší produkty výroby (např. 1,4-dioxan) uvedeny na etiketách výrobků.


Tak co, jak se vám zamlouvá phenoxyethanol jako konzervant?

 

Máte na něj stejný názor jako SCCS, tedy že 1 % phenoxyethanolu v přípravku je bezpečné a s klidným svědomím jej budete aplikovat na sebe i své děti? Nebo vám stejně jako mně v hlavě bliká červené světlo s tím, že se mi nejen nezamlouvá výrobní proces, natož pak to, že nikde není diskutováno, jak to asi bude vypadat, když použiji 5 přípravků s 1% phenoxyethanolem? Nebo třeba 10... A víte vůbec, kolik přípravků obsahujících phenoxyethanol se skrývá ve vaší koupelně?

 

 

 

terkaKdo pro vás článek napsal?

Tereza Feglarová je moje spolužačka a kamarádka z gymplu. Po maturitě vystudovala obor biochemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V rámci doktorského studia se zabývala novými protinádorovými léčivy a jejich účinky na buněčné linie. Ve výzkumu pokračuje i dále na Klinice dětské hematologie a onkologie v Motole. Čím více studuje různá léčiva a jejich vliv na lidský organismus, tím více ji zajímá složení doplňků stravy, potravin a kosmetiky.

 

 

 newsletter

 

 

Zdroje:

 

www.cosmeticsinfo.org


https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/2-phenoxyethanol


https://ec.europa.eu/health/sites/health/files/scientific_committees/consumer_safety/docs/sccs_o_195.pdf


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2324842


https://www.reuters.com/article/us-fda-cream/fda-says-nipple-cream-could-harm-infants-idUSN2330272920080526


https://www.atsdr.cdc.gov/toxfaqs/tfacts187.pdf

 

https://ntp.niehs.nih.gov/ntp/roc/content/profiles/ethyleneoxide.pdf

 

 

Fotografie:


Bill Oxford on Unsplash
Drew Hays on Unsplash
Kelly Sikkema on Unsplash
chuttersnap on Unsplash
Angélica Echeverry on Unsplash

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení