Parabeny: někdy ano a někdy ne? Není to hloupost?

Jak přistupuji jako inženýrka kosmetické chemie k výrobkům, které obsahují diskutabilní ingredience? Letí rovnou do koše? Nebo je s klidem používám? Nebo jak kdy...?

Parabeny: někdy ano a někdy ne? Není to hloupost?

KOSMETIKA OBSAHUJÍCÍ DISKUTABILNÍ SLOŽKY

Opravdu musí letět přímo do koše?

 

Myslíte, že je moje koupelna striktně přírodní a výrobky s kontroverzními látkami byste tam nenašli? Omyl...

 

parabeny na pletiAč jsem velká fanynka všechno přírodního, non-toxic a ekologického, tak i já občas dostanu nějaký ne-přírodní dárek, který použiji, případně si i koupím nějaký toxic* produkt sama. Proč? Protože zastávám názor, že striktní vyhraněnost často více škodí, než pomáhá... protože přináší stres a nepříjemné pocity viny... a protože lepší postupně a pomalu, než vůbec.

 

Jednak je vždycky všechno o použitém množství (asi každý zná citát "jed od léku odlišuje pouze podávané množství"), jednak se stejně pořád vědecké závěry mění (takže co používaly naše maminky v dobré víře, to už je dneska na trhu s kosmetikou třeba i úplně zakázané) a jednak podle mě hodně záleží na tom, kam a na koho se jaká kosmetika používá.

 

Pojďme se podívat na to, jak osobně přistupuji ke kosmetickým produktům, které obsahují POTENCIÁLNĚ nebezpečné ingredience (za mě např. Phenoxyethanolparabenyhlinité soli, Triclosan, Isothiazolinone apod.).

 

Prostě se teď nebavíme o složkách typu silikony, SLES, parafín apod., kterým se osobně také vyhýbám, ale ne z důvodů zdravotního rizika.

kosmetika pohledem inženýrky chemie

 

NO-GO místa:

 

Citlivé oblasti v kvadrantu prsou, jejichž integrita je navíc často narušována (PODPAŽÍ, BRADAVKY)


Sliznice (ÚSTA, POHL. ORGÁNY)


❌Jakákoliv část DĚTSKÉHO těla (i kdyby maličká)


❌Výrobky, které se budou dotýkat POKOŽKY HLAVY (např. šampóny)


❌Výrobky, co se používají na VELKÉ PLOCHY TĚLA (typicky tělová mléka)

 

hnhjh

A tady naopak místa, kam občas (ne pravidelně) klidně produkt s těmito ingrediencemi použiji:

 

✅ Výrobky, které se nanášejí jen do délek VLASŮ


✅ Výrobky určené pro místa s relativně hrubou kůží (CHODIDLA, RUCE)


OBLIČEJ (ne okolo očí) - samozřejmě díky tomu, že netrpím na ekzémy a další kožní projevy doprovázené porušením kožní bariéry.

 

Poznámky na okraj:

 

* "Toxic" kosmetické produkty samozřejmě ofiko neexistují, všechny výrobky uváděné na trh v EU musí naplňovat platná pravidla pro složení.

 

Je zcela legitimní používat bez zkoumání složení jakýkoliv produkt, protože věříte, že legislativa zaručuje, že je podle současného vědeckého poznání bezpečný. A stejně tak legitimní je podle mě raději nevěřit a ctít princip předběžné opatrnosti. Prostě nejlepší je být informovaný a rozhodnout se podle sebe.

 

Anet

Ať se Vám neukazují hlouposti!

Pomozte nám, aby byl náš web co nejužitečnější. Používáme k tomu cookies - malé soubory, které se dočasně ukládají v prohlížeči. Je jen na Vás, jak je nastavíte. Co je ale jisté: stejně jako ve všech dalších oblastech zacházíme i s Vašimi daty citlivě a eticky ♡

Zásady ochrany soukromí

Ukázat podrobnosti

Přihlášení